Потребителските цени в Китай продължават да растат през март със същия темп като предния месец благодарение на по-осезаемо поскъпване при хранителните продукти, съобщи Bloomberg. Понижението при производствените цени е по-малко от това през февруари.
Потребителската инфлация е 2,3% на годишна база, като храните поскъпват със 7,6%. Производствените цени се понижават с 4,3% през март, като през февруари спадът беше 4,9 на сто. На месечна база производствените цени записват първото си повишение от 2013 г. - с 0,5%, посочва Bloomberg.
Повишението на цените от края на миналата година, макар задвижвано основно от хранителни продукти като зеленчуци и свинско, може да позволи на централната банка да се забави още с представянето на евентуални стимули. И въпреки че поскъпването може да е сезонно и затова временно, възстановяването в цените на имотите и на суровините предполага, че най-голямата дефлационна заплаха вероятно е отминала.
Според Джоу Хао, икономист в Commerzbank в Сингапур, през второто тримесечие Китайската народна банка ще понижи основните си лихвени проценти с 25 базисни пункта, а до края на годината ще понижи минималния изискуем минимум от депозитите, с който банките трябва да разполагат, с още 150 базисни пункта.
Нехранителните продукти в Китай поскъпват с 1% на годишна база, а като цяло цените спрямо февруари се понижават с 0,4%. Годишното целево ниво е 3% инфлация.