През февруари германското индустриално производство спадна с по-малка степен спрямо очакванията, след като понижаващата се глобална търговия принуди заводите в най-голямата европейска икономика да намалят производството въпреки силното вътрешно търсене, пише Bloomberg.
Производството се смъква с 0,5% на месечна сезонно изгладена база, след като се покачи с ревизираните 2,3% през януари, сочат актуалните данни на Министерството на икономиката на Германия.
Показателят, който обикновено е волатилен, изненада анкетираните от агенцията икономисти, които очакваха спад от 1,8% на месечна база.
Спрямо февруари 2015 г. индустриалното производство е нагоре с 1,3 на сто.
Данните подчертават предизвикателствата, пред които се изправя германската индустрия, след като през февруари фабричните поръчки неочаквано се свиха, а Централната банка на Германия предупреди, че отслабващото търсене от Китай и други развиващи се пазари може да накърни инерцията на растежа през второто тримесечие на 2016 г.
На този фон през март доверието сред бизнеса се подобри, а безработицата остава рекордно ниска – сигнал, че икономиката остава здрава.
„Като цяло индустриалното производство започна 2016 г. доста позитивно“, гласи прессъобщението на икономическото министерство, в което се посочва също, че донякъде понижението се дължи и на меката зима.
Строителството се покачва с 1,3% спрямо януари, докато производството на стоки за междинна употреба са нагоре с 0,1 на сто. Инвестиционните стоки са надолу с 1%, с колкото спадат и потребителските стоки.
Промишленото производство се свива с 0,5%, докато производството на електрическа енергия е по-ниско с 1,8% спрямо миналия месец.
"Ако се обобщят данните от януари и февруари, то резултатът не е никак слаб", казва Андреас Шойерле от Dekabank. "През първото тримесечие брутният вътрешен продукт може да се повиши с около 0,5 на сто. Това би било ускоряване спрямо края на годината. Въпреки това обаче не трябва да се успокояваме, както показват и данните за поръчките в индустрията. Проблемите на глобалните пазари на труда не са решени все още. Това остава като заплаха за зависимата от експорта германска икономика", предупреждава той пред германската икономическа телевизия N-TV.