През последното тримесечие на миналата година икономиката на Япония се е свила с по-слаб темп от досега очакваното. Както поясни икономическото министерство на страната, БВП се е свил с годишен темп от 1,1 процента през последното тримесечие преди всичко заради по-слабото потребителско търсене и по-ниския износ, предаде Ройтерс. Обявената по-рано оценка бе за спад на икономиката с 1,4 на сто през периода октомври-ноември.
Третата по големина икономика в света не успява да набере инерция въпреки безпрецедентните усилия на централната банка да даде тласък на бизнес активността чрез парични стимули. Най-новите данни сочат, че вътрешното търсене, което формира 60% от БВП на страната, е спаднало с 0,4 процента, докато предишната оценка бе за спад от 0,5 на сто. Износът пък е намалял с 0,8 процента, а не с 0,9 на сто. Бизнес инвестициите са нараснали с 1,5 процента, което е компенсирало спада на жилищните разходи. Като цяло държавните инвестиции са намалели с 3,4 процента. Японската икономика е нараснала с 0,5 процента през 2015 година, след като през 2014 година не отчете растеж, показват още данните.Aнализаторите очакват растежът да се ускори слабо през текущото тримесечие, след като икономическото забавяне на Китай замъглява перспективите за глобалното търсене, запазвайки натиска над Централната банка на Япония да разшири паричните стимули, въпреки че възвращаемостта от тази мярка изглежда се свива.
„Икономическите показатели през януари са слаби. Икономиката вероятно няма да се възстанови значително през периода януари-март" казва пред CNBC Йошики Шинке, главен икономист в Dai-Ichi Life Research Institute. source: tradingeconomics.com
Припомняме, че в понеделник гуверньорът на японската централна банка Харухико Курода заяви, че за момента централната банка ще следи ефектите от отрицателните лихвени проценти върху икономиката, което предполага, че не предстои непосредствено увеличаване на стимулите. Той потвърди и оптимизма си по отношение на икономическите перспективи на Япония, противопоставяйки се на критиките, че решението от януари на централната банка за налагане на отрицателни лихвени проценти има малко положителни ефекти върху пазарите.
„Японската икономика понася двоен удар – слабост в потребителските разходи и слабост на глобалната икономика. Все повече растат съмненията в Абеномиката (комбинацията от държавни разходи, валутни стимули и структурни реформи – трите основи на т.нар. "Абеномика" - термин, получил се от комбинирането на фамилията на премиера Шиндзо Абе и икономика, б. ред.)“, коментира пред Bloomberg Казухико Огата, главен икономист за Япония в Credit Agricole в Токио.
Бавният растеж би могъл също така да увеличи пазарните спекулации, че премиерът Абе може да отложи второто повишаване на данъка върху потреблението до 10 на сто от 8 на сто, което е насрочено за април следващата година, смятат някои анализатори.
Още за японската икономика - от видеото на Bloomberg