Турция емитира облигации, деноминирани в долари, за пръв път от април 2015 г., след като разходите, по които се финансира правителството от международните пазари паднаха до най-ниското си ниво тази година. Емисията идва и на фона на спекулациите, които правят инвеститорите, че Федералният резерв на САЩ няма да вдигне лихвите скоро, пише Bloomberg.
Министерството на финансите на Турция предлага 10-годишни книжа с доход от 5,05-5,10%, споделя пред агенцията лице, запознато с процеса, но пожелало анонимност.
Доходността по облигациите с номинал 1,5 млрд. долара и падеж април 2026 г. падна с 16 базисни пункта до 4,89% от началото на 2015 г.
„Ако те потвърдят първоначалното си намерение от 5,05-5,10%, то това би била по-евтина емисия спрямо текущите 10-годишни книжа с падеж през 2026 г.“, коментира анализаторът в базираното в Милано управляващо дружество Arca SGR Джулияно Палумбо.
Облигациите на развиващите се пазари добиват атрактивност, след като отрицателната възвръщаемост по книжа в Европа и Япония стимулират търсенето на по-високи лихви в момент, когато инвеститорите залагат, че Фед няма да вдигне лихвите поне до септември.
Търсенето на по-рискови активи също расте, след като цените на суровините се стабилизират, а Китай предприе стъпки, с които да успокои пазарите.
Министерството на финансите на Турция е наело Bank of America Merrill Lynch, Citigroup Inc. и Deutsche Bank AG за новата емисия доларови облигации, гласи информация на сайта на ведомството.
Още за пазарите в Турция можете да разберете от коментара на продуцента на Bloomberg в Турция Симин Демокан пред Bloomberg TV Bulgaria