Председателят на Фед за Сейнт Луис Джеймс Булард, влиятелен член на Съвета на директорите на американската централна банка, се изказа открито срещу продължаването на поврата по отношение на лихвената политика. Формулировката му почти не оставя на Фед друг избор, коментира Bloomberg.
Булард предупреди, че с оглед на слабата инфлация в САЩ и продължаващите финансови турбуленции лихвеният процент в страната не трябва да се повишава много. При това той избра необичайно силни думи. Индиректно той упрекна гуверньора на Фед Джанет Йелън, че ще действа нерационално, ако се придържа към предварително обявената стратегия за постепенно увеличение на лихвения процент в рамките на политиката ѝ за обрат по отношение на лихвените проценти.
„Считам, че е неразумно в условията на намаляващи инфлационни очаквания да се продължи със стратегията за нормализиране на лихвите", каза буквално Булард. По този начин той дава силен сигнал, че централната банка може засега да се въздържи от по-нататъшни повишения.
Булард бе сред централните банкери, които защитаваха по-ранно повишаване на лихвените проценти отчасти заради това, че очакваха инфлацията да се възстанови. В последните си коментари обаче той изразява по-силен скептицизъм. Като се имат предвид настоящите икономически данни за икономиката на САЩ, Булард преразглежда позициите си и очевидно стига до преоценка на ситуацията.
През тази година той има право на глас във Федералния комитет по откритите пазари (FOMC) – комисията, която определя политиката на Фед за лихвите. Сега той смята, че е време за промяна на насоките на паричната политика на САЩ.
Както стана ясно от публикуваната в сряда вечерта стенограма от последното заседание през януари, Федералният резерв се готви да преразгледа политиката си за основната лихва в САЩ. Според членовете на Фед глобалните финансови условия се влошават и това може да засегне икономиката на САЩ. Ако сегашното влошаване на световните финансови условия се запази, това може да се окаже риск за спад на икономиката, е записано в стенограмата от заседанието, провело се на 26 и 27 януари.
Фед предприе първото си повишение на лихвените проценти от близо десетилетие през декември, но заяви, че следващите увеличения ще зависят от по-солидни доказателства, че инфлацията се вдига обратно към целевото ниво. По-рано Фед сигнализираше, че ще увеличи лихвите през 2016 г. Още преди седмица обаче председателят на Фед Джанет Йелън намекна по време на изслушване в Конгреса, че е възможно тези планове да бъдат отложени, за да може да се прецени как американската икономика реагира на случващото се в глобален план.