Ръководителят на Руската централна банка (РЦБ) Елвира Набиулина призна на среща с банкери в четвъртък, че се притеснява от нестабилността на рублата, разклатена от котировките на петрола.
Тя заяви същевременно, че има три начина за намаляване на волатилността на националната валута, предава ТАСС. Според нея това може да стане чрез валутни интервенции, изменение на цените на петрола и чрез корекция на структурата на руската икономика.
Тъй като въглеводородите представляват половината от бюджетните приходи на Русия и две трети от износа ѝ, силният спад на петролния пазар оказва сериозен натиск върху националната валута, обезценила се до историческия минимум спрямо долара в края на януари, припомня агенцията.
Петролно-газовите приходи в бюджета са спаднали с 29 на сто на годишна основа през януари 2016 г., а като цяло постъпленията са се свили с 18 процента, се посочва в днешно прессъобщение на руското финансово министерство, цитирано от ТАСС.
Както предава агенцията, ръководителят на централната банка подчертава, че се противопоставя на изразходване на валутните резерви в подкрепа на рублата, тъй като страната може да бъде в ситуация да остане без резерви. Най-добрият начин за стабилизиране според нея е диверсификация на икономиката, като Набиулина призна, че това е дългосрочна и трудна задача.
Същевременно тя потвърди отново, че РЦБ може да вдигне лихвите, за да избегне излизане на инфлацията от контрол.
Днес рублата поевтиня значително, като курсът на долара превиши 80 рубли, а на еврото - 91 рубли, за първи път от края на януари.