Рублата се повишава леко след най-сериозния си двудневен разгром от август насам заради поскъпването на петрола в сряда. ING предупреди обаче, че колебанията на руската валута засенчват привлекателността на „кери трейд сделките“ и я оставят дори по-силно изложена на колебанията на суровия петрол, съобщава Bloomberg.
Т.нар. рентабилност на риска при кери трейд сделките, ключовият лихвен процент на централната банка, разделен на очакваната едномесечна волатилност на рублата, се понижи до 0,37%, най-ниското му ниво от февруари 2015 г. Рублата поскъпна с 1,6% спрямо долара до 78,5090 към 11:52 ч. в Москва, след като се срина с над 5% през предишните два дни. Петролът сорт Брент поскъпна с 1,1% до 33,08 долара за барел по време на търговията в Лондон.
„Очакваната и историческа волатилност продължава бавно да расте, което отразява високата степен на несигурност и подкопава привлекателността на кери трейд сделките на рублата“, казва Дмитрий Полевой, икономист на ING в Москва. „Високите лихвени проценти в Русия трябва да подкрепят валутата, привличайки спекулативни потоци, но високата степен на волатилност подкопава тази подкрепа“.
При кери трейд сделките инвеститорите взимат заеми във валута с ниски лихвени проценти и инвестират на места, където те са по-високи. На ниво от 11,96% руските тримесечни лихвени проценти са вторите най-високи сред 22-те развиващи се страни, следени от Bloomberg.
Макар че руската централна банка запази ключовия си едноседмичен аукционен лихвен процент на ниво от 11% миналата седмица, тя отхвърли възможността за възобновяване на цикъл на облекчаване в изявлението си след това. Банката вместо това заяви, че централните банкери ще обмислят повишаване на разходите за заеми, ако инфлационният натиск се влоши.
В сряда централната банка пък обяви, че предвижда спад под 1% на брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие след стабилизиране в края на 2015 година, съобщава БТА. Очакваното свиване на икономиката е заради влошаването в последно време на световната конюнктура, сочи публикуван днес доклад, цитиран от Франс прес.
Тази прогноза спрямо предходните три месеца, отчитаща сезонните фактори, бе предшествана от "спад почти до нулата" през четвъртото тримесечие на 2015 г., уточнява банката в документа, посветен на макроикономическата ситуация.
Спрямо същия период година по-рано институцията залага на икономически спад между 1,7% и 2,5% при първоначално очакван темп на свиване от 1-2%.
Влошаването на външната икономическа конюнктура, наблюдавано в началото на годината, засилва рисковете от отслабване на руската икономика, предупреждават експертите на централната банка.
През 2015 година БВП на Русия намаля с 3,7 процента след растеж от 0,7 на сто през 2014 г. заради поевтиняването на петрола и западните санкции, припомня АФП.