През септември новите работни места в САЩ са по-малко от очакванията, няма ръст при заплатите, а безработицата остава непроменена спрямо предходния месец – 5,1%, съобщава Bloomberg, позовавайки се на доклада на Министерството на труда на САЩ.
Това е сигнал, че забавянето на световната икономика и нестабилността на финансовите пазари са оказали своето влияние върху американския трудов пазар, коментира агенцията.
Новите назначения през септември извън селскостопанския сектор са 142 хил. – малко над броя им през август, който междувременно беше ревизиран рязко надолу - от първоначално обявените 173 хил. до 136 хил. нови работни места.
Средната прогноза на 96 икономисти, анкетирани от Bloomberg, беше за 201 хил. нови работни места през септември.
Това е най-слабият ръст на заетостта в САЩ на месечна база от повече от година и може да подхрани вече съществуващите опасения, че забавянето на китайската икономика се оказва решаващо и за стабилността на щатската.
Слабите данни се явяват в подкрепа на решението на Федералния резерв от миналия месец да остави непроменени лихвените проценти. Заради нестабилните международни пазари, силният долар и ниските цени на петрола, които пречат на износа и на производството, работодателите се въздържат да наемат нови служители.
По-слабият от очакваното доклад „може да намали увереността за силата на експанзията“, казва Раян Суийт, старши икономист в Moody’s Analytics Inc., преди публикуването на правителствените данни. „Това би било сигнал, че бизнесът се е стреснал от волатилността на пазарите“, допълва той.
Нови назначения има в сферите на търговията на дребно, образованието, туризмът и хотелиерството.
Министерството на труда на САЩ отчита, че през септември 350 хил. души са напуснали пазара на труда. Освен това средното почасово възнаграждение в сравнение с август намалява с един цент до 25,09 долара. На годишна база заплатите бележат ръст от 2,2%. Средната продължителност на работната седмица за всички работници намалява до 34,5 от 34,6 часа.
Заетите в частния сектор, към който не попадат заетите в държавните агенции, растат със 118 хил. след покачване със 100 хил. през август. Новите работни места в държавния сектор са 24 хил.
Новите позиции в промишлеността са с 9 хил. по-малко. Добивната и преработващата промишленост пострадаха от намаляването на проучванията и добива на петрол след срива в цените на петрола и на суровините като цяло.
Коефициентът на заетост, който показва дела на хората в трудоспособна възраст, попадащи в работната сила, намалява до 62,4% от 62,6%. Това е най-ниското ниво от октомври 1977 г.
Сред няколкото положителни сигнала в доклада са цифрите, които издават повече възможности за работа на пълно работно време. Броят на американците, които работят почасово и биха предпочели позиция на пълен работен ден, намаляват до 6,04 млн. от 6,48 млн. Това е най-ниското ниво от август 2008 г. насам.
Освен това делът на работещите почасово, които предпочитат позиция на пълно работно време, и хората, които искат да работят, но са се отказали да търсят работа, намалява до 10% от 10,3%. Това е най-ниското ниво от май 2008 г. насам.