Китай увеличи златните си резерви с 1% в опит да диверсифицира международните си валутни резерви, съобщи Bloomberg.
През август запасите от злато на Китай достигнаха 54,45 милиона тройунции от 53,93 милиона тройунции месец по-рано, сочат данните на Централната банка, публикувани в сряда.
Bloomberg припомня, че през юли Китай сложи край на мистерията около златните си резерви, като разкри скок от 57% от 2009 г. насам, изпреварвайки Русия на пето място по обем на златните резерви.
Така Китай се присъединява към групата на Русия и Казахстан, които също увеличават запасите си, и публикува информация всеки месец. Това отразява стремежа към повече прозрачност, като властите в Пекин подобряват качеството на данните, увеличават присъствието си в търговията на суровини и подкрепят международната позиция на юана, коментира Bloomberg. Миналия месец Китай девалвира юана и направи курса на валутата си по-тясно обвързан с пазарните условия.
„Това е просто стандартна диверсификация“, казва Джеймс Уилсън, анализатор от Morgans Financial Ltd., базиран в Перт, Австралия. „Това обаче е необичайно малко количество за Китай. Затова смятаме, че трябва да има много по-голяма инвестиция в злато просто заради големината на икономиката“, допълва Уилсън.
Все още едва 1,6% от международните резерви на Китай са гарантирани със злато. За сравнение този дял в САЩ е 73%, в Германия – 67%, а във Франция и Италия – по 65%, сочат данни на Световния златен съвет.
Златото остава голяма част от активите на много централни банки, десетилетия след като то вече не се използва за гарантиране на парите. Държавите увеличиха запасите си през последните няколко години, като обърнаха тенденцията за разпродаване от предходните две десетилетия, припомня Bloomberg.
„Трупането на златни резерви в Китай вероятно ще продължи“, казва Джордан Елисео, главен икономист в Australian Bullion Co. в Сидни. „В момента те (Китай, б.ред) имат изключително малко злато като дял от международните им резерви, особено в сравнение с много развити икономики“, допълва Елисео.
Русия увеличи златните си резерви над три пъти от 2005 г., а Казахстан увеличаваше запасите всеки месец през изминалите почти три години. Докато централните банки купуваха злато, инвеститорите намалиха активите си в борсово търгувани фондове, гарантирани със злато и в момента те са на най-ниското си ниво от 2009 г. насам.
Цената на златото падна с около 40% от рекорда си през 2011 г. В момента благородният метал се търгува на най-ниското си ниво от над пет години. В сряда златото се търгуваше за 1125 долара за тройунция.