Индийската централна банка намали основния лихвен процент за четвърти пореден път тази година, при това с повече от очакваното, съобщи BBC. Банката понижи репо лихвата от 7,25 на 6,75%, като икономистите очакваха стойността й да падне до 7%.
Централната банка на Индия беше под натиск да стимулира икономическия растеж, след като инфлацията достигна рекордно ниски нива от 3,6% през август заради падащите цени на суровините.
Тази година понижението до момента беше от общо 75 базисни пункта, осъществено поетапно през януари, февруари и юни.
„В Индия протича колебливо икономическо възстановяване, но все още не е стабилно“, каза гуверньорът Рагурам Раджан. „Вероятно инвеститорите ще реагират по-силно и ще стимулират търсенето, ако има повече сигурност за мащаба на паричните стимули“, допълни той.
Намаляването на репо лихвата до голяма степен беше очаквано от пазарите, като 11 от 13 запитани от Wall Street Journal икономисти прогнозираха такъв ход. Все пак анализаторите очакваха по-скромно понижение от около 0,25 процентни пункта през текущата фискална година в Индия, която приключва през март.
Икономическият ръст в третата по големина азиатска икономика се забави до 7% на годишна база между април и юни. Предишното тримесечие стойността му беше 7,5 на сто. Потребителската инфлация също е далеч под целта на централната банка от 6% за януари 2016 г.
„Темпът, с който банката намалява репо лихвата, отразява опасенията, че базовият растеж все още е слаб“, смята Атси Шет от Moody's Investors Service. Освен това според нея решението означава, че за централната банка инфлацията не е ключовият риск.
Индийските акции обърнаха тенденцията към спад след решението на Централната банка, като основният индекс BSE се повиши с 0,06%. По-рано през сесията той отчете понижение от над 1%.
Макар че наскоро преизчислените стойности на БВП показаха, че Индия е една от най-бързорастящите икономики в света, експерти предупреждават, че други индикатори отразяват затруднения, коментира Wall Street Journal.
Централната банка ревизира прогнозата си за растежа през фискалната година от 7,6 на 7,4%.