fallback

Deutsche Bank: „Количественото затягане“ на Китай причини глобалния срив

Действията на Централната банка на Китай са подобни на действия при приключване на програма за количествени улеснения, смята валутният стратег Джордж Саравелос

22:00 | 27.08.15 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Скорошните разпродажби на глобалните пазари като цяло се свързваха с това, което се случва в Китай – девалвацията на юана, срива на индекса Shanghai Composite, забавящия се икономически растеж. Но валутният стратег в Deutsche Bank Джордж Саравелос посочва „количественото затягане“ на Китай като ключова причина, която не бива да се пренебрегва, пише Bloomberg.

Като цяло той обяснява, че Китай трупа резерви, също като Федералния резерв на САЩ през последните години, и светът трябва да приеме тази промяна.

„Защо глобалните пазари реагираха толкова яростно относно случилото се в Китай през последните две седмици? Трябва да се има предвид, че нито разпродажбите на китайските акции, нито слабостите при валутата, имат най-голямо значение“, пише анализаторът.

„Вместо това основният фактор е това, което се случи с валутните резерви на Китай, и това, което те означават за глобалната ликвидност“, продължава той.

През 2003 г. Китай започна да трупа безпрецедентни резерви, като закупи активи за близо 4 трлн. долара, или повече от това, което Фед натрупа по време на всички свои програми за количествени улеснения.

„Глобалният ефект наистина бе еквивалентен на количествените улеснения – Централната банка на Китай печата местна валута и използва ликвидността, за да закупи чужди облигации. Доходността по американските ДЦК остана ниска, а мнозина нарекоха това „главоблъсканица на облигациите““, посочва Саравелос.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:14 | 13.09.22 г.
fallback