Глобалните пазари може и да се раздрусаха, след като тази седмица Китай девалвира юана, но този ход е „абсолютно безсмислен“, имайки предвид малката стъпка на централната банка. Така смята известният с мечите си прогнози инвеститор Марк Фабер, цитиран от CNBC.
„Трябва да гледате на китайската валута в контекста на всички други валути“, коментира той. „През последните няколко години юанът поскъпна спрямо долара, а доларът поскъпна спрямо почти всичко по света.“
Фабер отбелязва още, че движението на курса на китайския юан е относително малко и изглежда оправдано.
„2-3-процентната девалвация на юана спрямо американския долар е абсолютно безсмислена“, категоричен е инвеститорът. „През последните две години китайският юан поскъпна с 80% спрямо йената.“
Освен това в контраст на относителната сила на юана бразилският реал изтри близо 60% от стойността си спрямо долара от 2011 г. насам, турската лира изгуби 50%, а всички други азиатски валути, с изключение на хонконгския долар, поевтиняват през последната година.
„Не забравяйте, че Централната банка на Китай заяви, че валутата ще отразява повече пазарните сили. А това означава, че, ако пазарните сили са срещу валутата, то тогава курсът ѝ ще пада“, обяснява Фабер.
Той вижда една потенциално голяма жертва, ако юанът продължи да поевтинява – хонконгският долар, който е привързан към американския.
„Ако юанът отслабне с 10%, какво ще се случи с хонконгския долар? Това е големият въпрос“, коментира Фабер. „ Хонконгският долар може да се откачи, защото тогава Хонконг ще стане много неконкурентоспособен, защото всички останали азиатски валути поевтиняват.“
„Хонконгският долар е подходящ за къси позиции“, смята инвеститорът, въпреки че самият той не е предприел такава. „Много вероятно е да бъде откачен от долара. Ако сте мечи настроени спрямо юана, то аз съм доста негативен спрямо юана.“
Един от факторите, който може да причини по-големи спадове при юана, е, че също така валутата отразява слабостите на китайската икономика, смята още Фабер.
„Доста очевидно е дори за най-големите оптимисти спрямо Китай, че икономиката не се справя добре в днешно време“, казва той. „През юли продажбите на автомобили падат с близо 7 на сто, а всички производители на луксозни стоки се оплакват. Пазарите на суровини, на индустриални стоки се сринаха през последните 2-3 години.“
По негови думи китайската икономика е доста по-слаба в сравнение с мнението на анализаторите.
„Преди година заявих, че, ако Китай расте с по 4% годишно, те ще са късметлии“, посочва Фабер, „Сега икономиката най-вероятно не расте изобщо, или може би с 2%.“
Цифрите контрастират с официалните данни на Пекин, че икономиката нараства със 7% на годишна база през второто тримесечие. Но Фабер посочва, че данните са на правителството.
„Виждали ли сте някога правителство, което да не лъже? Аз не съм“, заключава популярният инвеститор.