Най-големите компании в Азия с дългове в чужбина са напът да разберат каква е цената на една девалвация, пише Bloomberg.
Китайски компании, които имат в обращение облигации и кредити за общо 529 млрд. долара, могат да видят как разходите им за погасяване на дълговете скачат с 10 млрд. долара, след като Централната банка на Китай девалвира юана с 1,9%, сочат изчисления на агенцията.
По-слабият юан увеличава разходите за фирмите, които трябва да ги конвертират в други валути, за да плащат лихви и главници по свои задължения към чужбина.
Китайски корпорации емитираха облигации и взимаха банкови кредити в чужбина с рекордно темпо и сега са едни от най-големите компоненти в едни от водещите индекси в региона, следящи представянето на финансовите инструменти с фиксиран доход.
По-нисък търговски диапазон за тяхната местна валута означава, че повечето не са се застраховали спрямо валутни загуби, които обезценката от вторник, най-голямата от две десетилетия, сега заплашва да им причини.
„Редица китайски компании не хеджират валутните си експозиции“, коментира анализаторът в Moody’s Investors Service Айвън Чунг. „Внезапната девалвация на валутата ще увеличи натиска върху тези с чуждестранен дълг в долари, особено в имотния сектор, който разчита силно на дългове от чужбина.“
Централната банка на Китай намали дневния референтен курс на юана с рекордна стъпка, предизвиквайки най-голямата дневна загуба за валутата, откакто Китай въведе официален и пазарен валутен курс през януари 1994 г.
„Китайските имотни компании имат големи дългови експозиции в чужбина – повече от 20% от общите им задължения при някои, а мнозинството от тях има висок ливъридж и слаби парични потоци“, коментира управляващият директор с ресор корпоративни рейтинги в Standard & Poor’s Кристофър Лий. „Ако обезценяването на юана се задържи, те ще изпитат трудности по обслужването на задълженията си.“