Нетното общо богатство на американските домакинства и неправителствени организации е нараснало с 1,6 трилиона долара за първото тримесечие на годината до 84,9 трлн. долара, сочи доклад на ФЕД, публикуван в четвъртък. Показателят измерва стойността на притежаваните активи минус дълговете и други задължения на домакинствата. Резултатите не са изгладени от инфлацията и нарастването на броя на населението. Стойността на акциите и взаимните фондове, притежавани от домакинствата, е нараснала с 487 млрд. долара през първото тримесечие на годината, докато Standard & Poor’s 500 отчете ръст от 0,4 на сто. Стойността на жилищните имоти, най-големият актив за повечето американци, е скочила с 503 млрд. долара, пише The Wall Street Journal. Според изданието ръстът в богатството, заедно с устойчивия ръст на работните места, ще даде на повече потребители възможността да увеличат разходите си, което е основен стълб на икономиката.
Харм Бандолз, главен икономист в UniCredit, посочва разходите на домакинствата като основен двигател на възстановяването на икономиката на САЩ, предвиждайки, че по-високото състояние на домакинствата означава по-малко спестявания от тяхна страна за вбъдеще.
Показателят, измерващ ефекта на богатството, нетен доход на домакинството като част от личния разполагаем доход, също е нараснал осезаемо през първото тримесечие, достигайки до стойност от 639%. За сравнение през предходното тримесечие той е бил 632%, а стойността на отчетения година по-рано показател е била 629%. Така се отчита най-високата стойност от третото тримесечие на 2007 г. насам.
Американските домакинства отчитат и по-добри нива в погасяването на своите дългове, което е добра основа за взимане на нови. Отношението на общия дълг на домакинствата към разполагаемия им доход за първото тримесечие на годината е 106,5% спрямо 107,5% през предходния период. Това е най-ниското отчетено ниво за последното десетилетие.
В същото време американците придобиват все по-голяма част от своите домове. Обемът на собственост спрямо общия обем от недвижимо имущество достигна нива от 55,6% през първото тримесечие. За сравнение, нивата на този показател за предходното тримесечие са били 54,6%.
Въпреки тези добри условия потребителите са имали по-малка склонност към теглене на заеми. Нивото на потребителските кредити е нараснало с най-нисък темп от второто тримесечие на 2013 г. - с едва 5,6% на годишна база, посочват още данните на доклада. Това би могло да е сигнал за свиване на икономиката на САЩ през първото тримесечие на 2015г. като резултат от лошите климатични условия през зимата, по-скъпия долара и по-слабото глобално търсене, посочва още Wall Street Journal.