fallback

Китай изтегля ликвидност от банките чрез форуърдни репо сделки

Необичайният ход е реакция на последните резки пропадания на капиталовия пазар в Поднебесната империя

14:25 | 28.05.15 г.

Китайската централна банка е предприела неочакван ход в отговор на рязкото пропадане на капиталовия пазар в страната в четвъртък. Институцията е предоставила възможност на местните кредитори да се „освободят“ от излишната си ликвидност чрез споразумения за обратно изкупуване на облигации при закрити врати, съобщават близки до регулатора източници.

Централната банка е подписала 7-дневни, 14-дневни, както и 28-дневни форуърдни репо сделки с финансовите институции в последните дни при текущите пазарни лихвени проценти, изтъкват пред Ройтерс източниците, неспоменавайки обаче сумите или имената на конкретни банки.

Форуърдните репо сделки представляват размяна, в която финансовите институции използват своя свободен капитал, за да закупят краткосрочни договори с обратно изкупуване от централната банка, която им дава фиксирана норма на възвръщаемост.

Представители на Китайската централна банка са отказали коментар пред Ройтерс. "На пазара наистина има твърде много пари", казва търговец от базирана в Шанхай азиатска банка, като добавя, че търговските кредитори вече предлагат парични средства при лихва под 1 на сто за овърнайт договори.

Китайските фондови пазари cпаднаха рязко, реагирайки на сигналите за затягане на марджин финансирането от брокерските къщи. Индексът CSI 300, част от който са най-големите компании от борсите в Шанхай и Шънджън, спадна с 6,7 на сто, а Shanghai Composite изтри 6,5 на сто.

Напоследък Пекин постоянно облекчава паричната политика, понижавайки лихвите и свивайки изискванията за банковите резерви, за да стимулира все по-колебливата икономика. Въздействието на тези мерки се вижда на краткосрочния паричен пазар, където бенчмарковата 7-дневна репо лихва отстъпи под 2 на сто.

Въпреки това икономисти се опасяват, че голяма част от свежата ликвидност, вливаща се напоследък на пазара, може да подхрани образуването на балони на фондовите борси, вместо да облекчи разходите по изплащане на дълга или да стимулира инвестициите в производството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:24 | 05.09.22 г.
fallback