Доходността по държавните облигации в Европа премина толкова близо на отрицателна територия през тази година, че американската инвестиционна банка Goldman Sachs започна да нарича процеса "новото нормално" за региона, пише CNBC.
Над 2 трлн. eвро висококачествен държавен дълг от еврозоната вече има отрицателна доходност според изчисленията на банката.
Това означава, че инвеститорите в тези активи на практика плащат за привилегията да притежава това, което мнозина виждат като инструмент "сигурно убежище" с надеждата, че някои други ще бъдат готови да плащат повече за актива в бъдеще или с очакванията да не губят повече пари в бъдеще.
Швейцария, която не е част от еврозоната, стана първата страна в историята, която продаде 10-годишните държавни облигации с отрицателни лихвени проценти през миналата седмица според FT. Скоро Германия вероятно също последват примера им, след като доходността там спадна отново до рекордно ниски нива. Книжата с падеж след 10 години се търгуват с премия от 0,14% във вторник.
Анализатори и икономисти прекарали месеци, обсъждайки въпросите, свързани с отрицателната доходност и как тя може да изкриви пазарите. Темата е особено актуална и на фона на мащабната програма за изкупуване на активи, задействана от Европейската централна банка (ЕЦБ) през миналия месец.
Екипът на Goldman Sachs, воден от Франческо Гарзарели посочи в анализ във вторник, че е възможно да има "съпътстващи щети" от ниската дългосрочна доходност, която да засегне например платежоспособността на германските пенсионни и застрахователни компании, които са традиционните купувачи на тези активи.
"В крайна сметка данъчните власти... ще накарат ЕЦБ да смекчи темпото на закупуване на активи", каза Гарзарели. Той добави, че базираната във Франкфурт институция ще промени портфолиото си от покупки в случай на екстремни размествания.
Нобеловият лауреат по икономика Робърт Шилер заяви по-рано пред CNBC, че опасенията за технологичния сектор и бъдещите възможности за работа са принудени хората да инвестират в сигурни активи убежище.
"Те се притесняват за бъдещето си. Притеснени са не само за следващата година, те са загрижени за следващите двадесет години, следващите четиридесет години. Така че те отчаяно се опитват да се предвидят бъдещето на отрицателните лихвени проценти", изтъкна той.
Банката за международни разплащания също предупреди през миналия месец, че отрицателната доходност по държавните облигации може да имат вредни последици както за обществото, така и за финансовите институции. Това предполага, че хората могат да се окажат по-дълго на работа, за да компенсират недостига за техните пенсии.