Швейцария се изправя пред „трудни времена“ и кратък период на дефлация след изненадващото решение на централната банка да отвърже курса на франка спрямо еврото, взето през януари. На това мнение е един от тримата постоянни членове на Управителния съвет на Централната банка на Швейцария Фриц Зурбруг, цитиран от Financial Times.
Коментарите му обрисуват икономическата картина, която валутната промяна от 15 януари оказва върху икономиката на страната, считана за безопасно убежище по време на дълговата криза в еврозоната.
Стойността на швейцарския франк се изстреля след решението за премахване на фиксирания курс, установен при 1,20 франка за едно евро. Така швейцарските износ и туризъм поскъпнаха. Едно евро сега струва 1,05 шв. франка.
Швейцарският фондов пазар – дом на мултинационални компании, измежду които UBS, Credit Suisse, Novartis и Zurich Insurance – се срина в дните след съобщението на централната банка, но впоследствие се възстанови.
„Тази година по-силният швейцарски франк ще има забележителен негативен ефект върху икономическата активност в Швейцария“, предупреждава за това Зурбруг. „Индексът на потребителските цени ще спадне на доста дълбока отрицателна територия.“
По негови думи понижението на инфлацията ще бъде временно и няма да застраши ценовата стабилност в средносрочен план. Той не очаква „разрушаваща дефлационна спирала“. В страната вече има дефлация, като през февруари тя е 0,8% - повече в сравнение с нивото от 0,3% за еврозоната.
Освен валутното решение, взето през януари, Централната банка на Швецайрия намали депозитната лихва до -0,75% в опит да предотврати потенциалния приток на капитали в страната след очакваното поскъпване на франка.
„Негативният лихвен процент вече дава желания ефект“, коментира Зурбруг. „Важно е да се позволи на отрицателната лихва да окаже ефект и да подпомогне поевтиняването на швейцарския франк.“
Според него опитите за заобикаляне на отрицателните лихвени проценти, например, чрез държане на пари в брой не е в интерес на Швейцария, имайки предвид текущия климат.
Друг член на УС на Централната банка на Швейцария Дюе Мосе коментира, че институцията разполага с още инструменти, които да използва, за да гарантира, че ще постигне целите на паричната политика.