fallback

BoAML: МВФ може да приеме юана в състава на СПТ

Китайските пари може да бъдат приети в клуба на най-популярните валути, където попадат доларът, йената, паундът и еврото, смятат експерти

15:34 | 26.03.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В разглеждан от мнозина като огромна стъпка на Китай в превръщането му в основна световна финансова сила ход Международният валутен фонд се насочва към осъществяването тази година на приемане на юана в кошницата с основни глобални валути.

Или поне така твърдят стратезите на Bank of America Merrill Lynch (BoAML), които вярват, че през октомври 2015 г. МВФ ще гласува да включи юана като един от елементите, които съставляват "специалните права на тираж" (СПТ) – мета-валутата на Фонда.

Това може и да не изглежда като нещо специално, но BoAML уверява, че е, пише MarketWatch. С присъединяването си към елитния клуб – в момента само четири валути са в кошницата (щатският долар, еврото, британският паунд и японската йена) – юанът ще "узакони използването му като резервна валута", намалявайки по този начин разходите на Китай за външни заеми и предлагайки "допълнителна степен на свобода при финансирането на бъдещите дефицити по текущата сметка", заявиха стратезите.

Всъщност, имайки предвид, че юанът вече се радва на значителна употреба като резервна валута, неговата тежест в кошницата вероятно ще се окаже по-висока от тази на лирата и йената. Според оценки на BoAML централните банки по света в момента притежават китайски държавни облигации за общо над 80 млрд. долара, което поставя Китай на седмо място в своеобразната класация.

МВФ предприема преразглеждане на валутната си кошница веднъж на всеки пет години, като за последно през 2010 г. изтъкна, че текущата сметка на Китай не отваря достатъчно на критериите за "свободно използване", които се изискват от валутите в СПТ.

Съществуват спекулации, че приемането на китайските пари може да бъде блокирано от САЩ, които имат водеща роля в МВФ. Въпреки това според BoAML едва ли ще станем свидетели на подобен развой, тъй като Вашингтон иска Пекин да е все по-ангажиран в международните институции, за да няма желание да засилва доминантната си роля в Азия.

"Ако китайските пари узреят като глобална резервна валута и повишават конвертируемостта на капиталовата сметка, това може и да доведе до по-двупосочно движение и нестабилност... В крайна сметка успехът ще зависи от дългосрочната стабилност и способността им да осигурят запазване на стойността и ликвидността на международните инвеститори", посочиха още от BoAML.

Още видео материали гледайте на сайта на ТВ Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:21 | 14.09.22 г.
fallback