Еврозоната трябва да бъде в състояние да се справи и с неплатежоспособността на страна-членка, смята Бундесбанк. Самите държави членки като цяло са отговорни сами за собствените си дългове, заявява Бундесбанк в месечния си доклад, публикуван в понеделник.
„В този смисъл в краен случай един фалит на държава членка би трябвало да може да се понесе от паричния съюз". Финансирането на държави с финансови затруднения от страна на централната банка е също толкова забранено, колкото и съвместната отговорност. Затова Бундесбанк настоява за реформи, които да направят финансовата система в областта на валутите по-устойчива.
Като цяло според централната банка на Германия финансовата стабилност в еврозоната трябва да бъде направена по-независима от самото развитието на отделните държавни бюджети. По този начин трябва да бъдат отстранени и рисковете от зараза от страни в затруднено положение. „Това би следвало да облекчи натиска над паричната политика, чиито власти често са държани отговорни за финансовата стабилност или устойчивостта на държавните дългове". Паричната политика, която е насочена към стабилност, трябва да се противопоставя на натиска при който е обвинявана за задлъжнялостта на отделни банки или държави.
„Тепърва предстои да бъде преодоляна финансовата и дългова криза“, заявява Bundesbank и допълва, че отделните държави трябва да си носят основната отговорност за своите задължения.
Същевременно германската централна банка очаква силен икономически растеж за страната през първото полугодие благодарение на износа и потреблението, което остава силно.
След удивително силен растеж в края на 2014 година се очаква германската икономика отново да отчете силен растеж през първото тримесечие на 2015 година, се посочва в доклада на Bundesbank. Според ведомството се очертава трайно икономическо възстановяване през второто тримесечие.
Централната банка обяснява динамиката в най-голямата европейска икономика със силното търсене в чужбина, което подкрепя германския износ, както и все така силното търсене на домакинствата в Германия.
Германското вътрешно потребление е било доста голямо през последните месеци, подкрепено от доброто състояние на пазара на труда и повишаването на заплатите. От друга страна благоприятно се е отразил спадът на енергийните цени, продължаващ от лятото, което подкрепя покупателната способност на домакинствата.
Германската икономика нарасна с 0,7 процента в периода октомври-декември, а за цялата 2014 година растежът е бил 1,6 процента. Очаква се на 13 май германската статистическа служба да даде първата оценка за растежа на германската икономика за първото тримесечие, припомня Ройтерс.