"Миролюбивото" изявление от страна на Федералния резерв на САЩ в сряда е просто малка спънка за щатския долар, като зелените пари в крайна сметка ще продължат да разширяват аванса си спрямо валутите на развиващите се пазари, смятат от Goldman Sachs.
"Търпението на Федералния резерв може да доведе до някои краткосрочни изменения, но на базата на 12-месечния тренд смятаме, че някои от факторите при валутите на развиващите се пазари, като дисбалансите по текущата сметка и ниската инфлация, все още присъстват под различна форма", отбелязаха от американската банка в анализ, цитиран от CNBC.
Щатският долар отслабна значително в сряда, след като по-мекото от прогнозираното изказване на централната банка на САЩ относно бъдещето на лихвените нива отложи очакванията за покачване на ставките още през лятото. Въпреки това зелените пари бързо се възстановиха през следващата сесия, след като инвеститорите претеглиха рисковете.
От началото на 2015 г. доларовият индекс ICE добавя около 9% след ръста от почти 13% през миналата година на фона на спекулациите, че възстановяването на икономиката на САЩ ще даде възможност на Фед да повиши лихвите.
"Американският долар е в цикличен бичи пазар", каза старши валутният стратег в ANZ Сам Тък. По думите му вливането на капитали в долара не секва, тъй като "икономиката на САЩ е сравнително силна, а лихвите се очаква да се увеличат и да останат по-високи, отколкото където и да е другаде в развития свят".
Според експерти по-ниските цени на петрола, забавянето на растежа на световната икономика и продължаващото пропадане на еврото спрямо основните валути, ще продължат да оказват натиск върху паричните средства от нововъзникващите пазари.
За страните, които са големи експортьори, като Южна Африка и Бразилия, и които имат значителни дефицити по текущата сметка, обезценяването на валутата е "важен канал за корекция", според Goldman.
Американската банка очаква южноафриканският ранд да отслабне с около 10 на сто през следващата година – от текущите приблизително 12,24 ранда за долар до около 13,50 ранда.
Що се касае до реала, бразилската валута, която потъна с почти 25 на сто от началото на годината, се очаква да спадне с още 4,2% до 3,45 за долар в срок от една година.
Goldman Sachs очаква още корейският вон да отслабне с над 7% през следващите 12 месеца, за да достигне 1 120 за долар – най-значителното отстъпление сред азиатските валути. Вонът изтри 3,16% от началото на 2015 г.
Вземайки предвид крехката прогноза за растежа на световната икономика, анализаторите смятат, че централните банки ще останат под натиск да задържат гъвкавата си политика, което би могло да разшири глобалния цикъл по облекчаване на политиките. От началото на 2015 г. 24 централни банки по света предприеха свиване на лихвените нива.
"Ако централните банки от развиващия се свят отговорят на "миролюбивостта" на Фед, това би могло да подкрепи облигациите им, но и да подкопае подкрепата за валутите им в средносрочен план", смятат още от американската банка.