Точно когато всичко възстановяването на еврозоната изглежда попадна в правилния коловоз, поевтиняващото евро сега започва да предизвиква притеснения. Единната валута продължава да потъва рязко към паритет спрямо поскъпващия в основните валутни двойки американски долар, пише WBP online.
Напоследък напрежението около Европейската централна банка (ЕЦБ) спадна, след като еврото достигна многогодишно дъно и постави основите за ускорение на инфлацията, която да извади буксуващата икономика на еврозоната от блатото, в която е затънала от известно време.
Външни фактори, водени от ниската цена на петрола, продължават обаче да оказват влияние и отслабването на единната валута продължава. Някои експерти започнаха да изказват своите притеснения, че може би низходящият тренд на еврото е прекалено дълбок и идва твърде рязко.
Всичко се развиваше добре в Европа, като цената на петрола практически спадна наполовина, което повиши потребителското доверие, реалните приходи на домакинствата и ръста на БВП. В същото време това доведе до низходящ натиск върху вече забавилата се инфлация в еврозоната. Това бе донякъде компенсирано от поевтиняващото евро, но низходящата траектория на общата валута сега става повод за притеснения.
Към момента еврото е в близост до 12-годишно дъно спрямо щатския долар и на 7-годишен спрямо британския паунд. Само през миналата седмица единната валута изгуби 3,2% спрямо долара благодарение на започнатата от ЕЦБ програма за изкупуване на активи на стойност 60 млрд. евро месечно. Сега пазарите очакват паритет между еврото и долара в идващите месеци – нещо, което не е виждано от 2002 г. и което нито ЕЦБ, нито някой друг очакваше.
Президентът на ЕЦБ Марио Драги напоследък изразява задоволството си от това как Европа е обърнала страницата и вече може да очаква по-силно възстановяване. Въпреки това той е напълно наясно, че общата валута понесе сериозен удар напоследък. Ударите дойдоха от отвързването на швейцарския франк от еврото, засилващата се американска икономика, кризите в Гърция и Украйна и последният за момента – програмата за количествени улеснения на обща стойност 1,1 трлн. евро до септември 2016 г.
Всички тези фактори оказаха натиск върху еврото и задачата на ЕЦБ е да се изчисли правилното количество количествени улеснения, които да излее на пазарите, за да не изгуби контрол над процеса. Точно колко добре ЕЦБ се справя с това и колко силно поевтиняващото евро ще удари по джоба на потребителите от еврозоната предстои да се види.
Един от тези, които изразяват притеснението си, е членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ и гуверньор на Италианската централна банка Игнасио Виско. През уикенда той заяви, че общата валута е „поевтиняла по-бързо от очакванията“ и че програмата за количествени улеснения може дори да „надскочи целта си, както и да предизвика прекомерно покачване на цените на финансовите активи и на активите в недвижима собственост“.
Коментирайки решенията на съвета, той заяви, че без съмнение „силата на спада на обменния курс е по-голяма, отколкото очаквахме“.
Директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард добави своето мнение в понеделник, посочвайки потенциалния риск „еврозоната и Япония да останат в капана на зоната на здрача на ниските ръст и инфлация. Тези „ниски условия“ биха повишили риска от рецесия и дефлация, тъй като биха затруднили много страни да намалят високата безработица и високите си дългове“.