През тази година за първи път от 2007 година се вижда разминаване на действията на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Федералния резерв, коментира в ефира на БНТ директорът на „Конкорд Асет Мениджмънт“ Петко Вълков.
Той посочи, че в САЩ ще очаква увеличение на основния лихвен процент за първи път от седем години. В същото време в Европа започва политика по количествени облекчения и печатане на евро и очакванията са това да продължи и през 2016 година. Ето защо за него не е изненада по-високата стойност на долара спрямо единната европейска валута.
Вълков обаче беше категоричен, че трендът може да се окаже точно обратен, ако не се стигне до увеличение на лихвата в САЩ до есента.
Той посочи, че през миналата седмица е имало „извънреден натиск” на валутните пазари. На 9 март ЕЦБ за първи път започна да изкупува държавни ценни книжа и от това са се възползвали инвеститори извън еврозоната. Те са се освободили от тези позиции и са закупили долари. Това е е причината за рязкото повишение на стойността на щатската валута спрямо еврото, обясни експертът.
Вълков беше категоричен, че по-скъпият долар е „много добра новина за българската икономика”, защото крайният ефект от това е насърчаване на европейската икономика, особено Германия, която разчита на износа. Това ще има положителен ефект и върху България, очаква още експертът.
Как се отразява по-високата стойност на щатската валута върху потребителите коментира и кредитният специалист Тихомир Тошев. За него случващото се на валутните пазари в момента не оказва сериозно влияние у нас, защото доходите са в левове, а спестяванията – основно в левове и евро. За кредитите в долари обаче може да се очаква увеличаване на вноските.
И двамата експерти са категорични, че в момента не е необходимо да се обръщат спестявания в долари и кредити в евро. Като цяло на пазара вече се усеща поскъпването на щатския долар – увеличават се цените на битовата електроника, която се внася от Азия, допълни Тошев.