Ограничаването на рисковете за финансовата стабилност и икономическото възстановяване в еврозоната ще бъдат подкрепени от инструментите на паричната политика, като например закупуването на активи. Това заяви президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги в реч по време на конференцията Watchers XVI, организирана от Центъра за финансови изследвания във Франкфурт.
Според Драги разширяването на инструментите на паричната политика на ЕЦБ е в обхвата на правомощията на Изпълнителния съвет. По думите му новите мерки на банката са "нестандартни", но не са "спекулации". Той добави, че централната банка може и да стабилизира инфлацията и че пазарните очаквания за потребителските цени вече са подобрени.
"Изкупуването на активи е нестандартно, но не е спекулация. Всъщност то е крайно ортодоксално. И е в инструментариума на централната банка, за което има причина. Независимостта е от съществено значение за доверието в централната банка", каза Драги, защитавайки програмата на ЕЦБ.
Драги представи един оптимистичен възглед на икономическото развитие в еврозоната, като каза, че очакванията за реалния БВП за 2015 г. и 2016 г. са коригирани нагоре след последните подобрения в промишленото производство, инфлационните очаквания и общите положителни икономически тенденции, наблюдавани във валутния съюз.
"Реалният БВП на еврозоната е нараснал с 0,3% на тримесечна база през последното тримесечие на 2014 г., което е малко по-високо от очакваното. Проучванията сочат за допълнителни подобрения в икономическата активност в началото на тази година, така че икономическото възстановяване трябва постепенно да се разшири и засили. През януари равнището на безработицата в еврозоната спадна до най-ниското си ниво от август 2012 г.", заяви президентът на ЕЦБ.
"Разбира се, тези подобрения не може и не трябва да бъдат отнасяни само към смекчаването на паричната политика. Но нашата парична политика със сигурност е в подкрепа на възстановяването", посочи той.
Конференцията е част от поредицата "ЕЦБ и нейните наблюдатели" (ECB and Its Watchers), която стимулира двустранния диалог между банката и различни експертни групи, независими учени и пазарни участници. През годините ECB and Its Watchers се разви до утвърдена институция за академици, централни банкери и практици.