Германия е постигнала през 2014 г. нова рекордна стойност на своя търговски излишък, като показва най-висока сума от всички страни. Според изчисленията на базирания в Мюнхен институт Ifo за Ройтерс, стойността за Германия ще бъде в размер на 285 милиарда долара. На второ място е най-голямата търговска нация в света Китай със 150 милиарда евро, следвана от износителя на петрол Саудитска Арабия (100 млрд. евро). Тези данни няма да се харесат на критиците на силната германска експортна ориентация, особено след като Ifo дори прогнозира нарастване на тези стойности, предава Ройтерс.
Зад статистиката стои много голямото търсене на стоки с надпис „Произведено в Германия". "Една от причините за излишъка по текущата сметка е добрата икономическа ситуация в големи страни потребителки като САЩ и Великобритания", казва експертът на Ifo Щефен Хенцел. „Освен това към края на годината предвид срива на цените на петрола Германия е трябвало да плати много по-малко за вноса на петрол". Така разликата между стойността на износа и вноса се увеличава.
Европейската комисия оценява стойности на излишъка трайно над 6% спрямо брутния вътрешен продукт като опасни за стабилността. От много години Германия е над тази граница, поради което Брюксел критикува федералното правителство през март 2014 г. Същевременно ЕК препоръчва на германските власти да се инвестира повече и по този начин да се засили вътрешното търсене. Също и Министерството на финансите на САЩ заяви, че високият излишък представлява риск за световната финансова стабилност.
За 2015 г. Ifo прогнозира дори нарастващ излишък. „Като се има предвид ниската цена на петрола и по-нататъшно нарастване на икономиката във важни страни вносителки извън еврозоната, излишъкът по текущата сметка вероятно ще се увеличи - до около 240 милиарда евро", прогнозира Хенцел. „Освен това слабото евро насърчава износа". Следователно излишъкът през 2015 г. се очаква да нарасне до 8% от брутния вътрешен продукт.