Руският производствен сектор започна годината с най-резкия си спад от началото на световната финансова криза през 2009 г. Това показа публикуваният в понеделник индекс на мениджърите по покупките (PMI) на британската банка HSBC, пише The Wall Street Journal.
Индексът PMI е спаднал до 47,6 пункта през януари спрямо 48,9 през декември. Той остава под границата от 50 пункта, която разделя ръста от спада в активността.
„Знаците за свиването на дейността на бизнеса стават все по-видими“, коментира Александър Морозов, главен икономист на московския клон на HSBC.
Проучването показва възобновен спад на продукцията, а инфлацията се ускорява. Спадът на стойността на рублата спрямо основните валути направи вноса по-скъп.
Руската икономика е изправена пред повишена възможност за „лошо съчетание“ от повишаваща се инфлация и намаляващо търсене, заявява Морозов. „Това е сигнал за паричните власти да бъдат по-внимателни със своята политика за основния лихвен процент и да не предприемат политика за парично улеснение“, допълва Морозов.
Централната банка на Русия изненада пазарите в петък, като неочаквано намали основния лихвен процент до 15%. Банката предприе извънредно повишение на лихвения процент през януари, като повиши индекса от 10,5% на 17%. Целта на хода бе да спре главоломния спад на рублата.
Тази политика имаше ограничено влияние върху рублата, която е загубила близо 20% от стойността си спрямо долара от началото на 2015 г.
Още видео материали вижте в Bulgaria On Air