fallback

16% от правителствените облигации по света са с отрицателна доходност

ДЦК с негативна възвращаемост в Европа са на стойност до 1,8 млрд. долара, показват данни на JPMorgan

09:24 | 02.02.15 г.

Държавни ценни книжа (ДЦК) за колосалната сума от 3,6 трлн. долара се търгуват при отрицателна доходност, показаха последните данни от JPMorgan Global Government Bond Index, цитирани от руският портал "Вести". Сумата се равнява на 16 на сто от всички правителствени облигации по света, които попадат в състава на измерителя.

С други думи почти една пета от световния държавен публичен дълг в момента се търгува с отрицателна доходност, което означава, че инвеститорите плащат на правителствата за правото да изкупуват техни дългови ценни книжа.

Новината идва съвсем скоро, след като Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви нова вълна на борба против дефлационните процеси, оповестявайки безпрецедентна програма за количествени улеснения. Една от причините бе доходността по европейските ДЦК, която в много от страните премина на червена територия.

"В момента в еврозоната книжата с отрицателна доходност, търгувани с падеж до една година или повече, е в размер от 1,5 трлн. евро до 1,7 трлн. евро. Почти всички от тях се падат на страните от Централна Европа. Ако добавим тук и Швеция (около 16 млрд. долара), Швейцария (60 млрд. долара) и Дания (45 млрд. долара), чиито книжа в момента също се търгуват при отрицателна доходност, тази сума ще нарасне до 1,8 млрд. долара", посочиха в доклада си от JPMorgan.

Последните данни на американската банка показаха новата реалност на дълговите пазари. Светът бавно, но сигурно върви към определен нов стандарт, при който доходността по държавните дългове на отделните страни ще бъде негативна. В същото време обаче публичните задължения продължават да растат с главоломни темпове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:03 | 13.09.22 г.
fallback