fallback

Петер Прает: ЕЦБ вижда позитивни сигнали в еврозоната

Инфлацията във валутния блок обаче ще остане отрицателна през голяма част от годината, заяви централният банкер

11:30 | 30.01.15 г. 4
Автор - снимка
Редактор

Паричното предлагане в еврозоната показва някои позитивни сигнали през декември и ръстът на кредитите се подобрява, заяви в четвъртък членът на Изпълнителния съвет (ИС) на Европейската централна банка (ЕЦБ) Петер Прает, пише WBP Online.

Прает е един от ключовите хора, отговорни за вземането на решенията в институцията. Той заявява, че паричното предлагане в еврозоната се подобрява през декември, но кредитирането на компаниите се е повишило.

Членът на ИС на ЕЦБ участва в конференцията Clearstream в Люксембург. Прает обърна внимание, че „според данните за паричното предлагане има някои доста позитивни сигнала, има ръст на кредитите на годишна база и също така по отношение на паричните потоци към нефинансови компании“.

„Наблюдаваме някои доста окуражаващи сигнали при паричния и кредитния пазар“, допълва Прает.

Коментарите му дойдоха малко след като ЕЦБ публикува данните си за паричното предлагане и кредитите в четвъртък сутрин. Широкият паричен агрегат M3 се увеличава с 3,6% на годишна база през декември, което съвпадна с очакванията на икономистите. Заемите за частния сектор пък продължават да намаляват, но с по-бавно темпо.

Петер Прает също така подчертава спада в лихвите на кредитите за компаниите. „През последните месеци ние наблюдавахме значителен спад в разпространението на кредитите към нефинансови компании“, заявява той пред публиката.

Според Прает инфлацията в еврозоната се очаква да остане под нулата „през много голяма част от 2015 г.“. Това няма обаче да означава дефлация, отбелязва той. Прогнозата му е, че инфлацията ще достигне „повратен момент“ около третото тримесечие на тази година, в зависимост от много фактори – най-вече цената на петрола, съотношението между валутите и цените на храните.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:53 | 11.09.22 г.
fallback