fallback

Как Драги се опита да успокои германците

ЕЦБ обмисля да даде мандат на националните централни банки да изкупуват държавни облигации само на собствените си страни, пише Der Spiegel

08:48 | 19.01.15 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги очевидно полага усилия да отговори на опасенията на Германия срещу очакваната програма за широкомащабно закупуване на държавни облигации (QE) на страните от еврозоната.

Все по-вероятно е президентът на ЕЦБ да обещае отстъпки на германците, за да успокои правителството и населението, съобщи Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, без да назовава конкретни източници. И авторитетното списание Der Spiegel съобщи за евентуални отстъпки от страна на Драги.

Според новата информация се обмисля дали националните централни банки да имат право да купуват само държавни облигации на собствените си страни. Освен това възможните загуби, които евентуално възникнат заради тези покупки, няма да се разпределят, както бяха досегашните планове, сред централните банки на всички страни. По-скоро всяка централна банка следва да носи отговорност за рисковете на своята страна – или поне за половината.

Това би означавало, че централната банка на Германия (Bundesbank), a по този начин и германският данъкоплатец, няма да понасят загуби заради евентуалния неуспех на италиански или френски държавни облигации, или ще правят това само частично.

Според Der Spiegel Драги е представил тези планове на федералния канцлер Ангела Меркел и на финансовия министър Волфганг Шойбле още в сряда. Списанието пише още, че освен това Гърция ще бъде изключена от програмата. Нейните облигации не биха изпълнили качествените стандарти за тази мярка, пише списанието.  

Изключването на споделянето на загубата ще елиминира само един от многото проблеми, а именно – общата отговорност при загуби, заявява източник от средите на Bundesbank пред FAZ. Но имало и по-фундаментални възражения срещу закупуването на държавни облигации, а именно - по отношение на необходимостта, ефективността и риска като цяло.

„Ако други централни банки искат да купуват рискови ценни книжа без Германия да е отговорна за тях, нека го направят", казва пред вестника заместник-председателят на парламентарната фракция на CDU Михаел Фукс. По думите му обаче това не прави цялата програма по-смислена.

Bundesbank отдавна е критично настроена срещу планираната програма за изкупуване на облигации от страна на ЕЦБ. Тя се опасява, че това ще доведе до преразпределяне на рисковете за данъкоплатците. В допълнение президентът на германската банка Йенс Вайдман се опасява, че обширните покупки на държавни облигации на страни с висок дълг може да се разбират като хеджиране срещу евентуален фалит. По този начин може да бъдат спънати  и усилията за реформи в страните.

На пазарите обаче решението на ЕЦБ вече се счита за 100% сигурно. Съответно и рискът е доста висок, ако Драги оповести друго решение. „Дори само основаната на доверие QE изглежда неизбежна“, казват икономистите на банката UniCredit.

Анализаторът на Helaba Улрих Вортберг също очаква, че ЕЦБ ще стартира програмата. „Въпросът сега е какви ще бъдат детайлите и обемът". Експертите от UniCredit очакват най-малко 500 млрд. евро за държавни облигации и допълнително до 250 млрд. евро за корпоративни облигации и други ценни книжа.

Очакването на Драги за тази ултрахлабава парична политика по примера на САЩ е че ново падане на доходността на облигациите ще принуди банките да реинвестират в по-рискови продукти и да предоставят повече кредити. Слабата икономика в еврозоната ще бъде стимулирана, а от това ще нарасне и инфлацията. Рискът от микса от падащи цени, слабо потребление и намаляващи инвестиции, наречен дефлация, може да бъде избегнат по този начин.

Повече по темата четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:17 | 13.09.22 г.
fallback