Валутната двойка евро-франк нарасна с 4% в петък след пропадането с повече от 15% в четвъртък, когато Швейцарската централна банка предприе неочаквания ход по премахване на ограниченията на движението на валутата си.
В предборсовата сесия на Стария континент в петък EUR/CHF отчита скок с 4,12%. Високата волатилност вероятно ще продължи и днес предвид факта, че пазарът продължава да търси и анализира равновесната точка на курса.
Сходно е и движението на швейцарската валута спрямо долара.
В неочакван за мнозина ход в четвъртък Швейцарската централна банка (ШЦБ) премахна минималния обменен курс от 1,20 франка за едно евро и изпрати лихвените равнища на още по-негативна територия, припомни WBP Online.
Регулаторът въведе долния праг на обменния курс в разгара на кризата в еврозоната, която предизвика огромен приток на активи към страната, считана за едно от най-безопасните места за съхранение на средства. Това обаче постави под натиск за поскъпване швейцарския франк, който пък от своя страна застраши нормалното функциониране на външнотърговските взаимоотношения на Швейцария.
Институцията въведе и отрицателна лихва по овърнайт депозитите на банките в размер на -0,75%. Досега ставката бе -0,25%, като размерът бе определен през декември. Тогава от банката посочиха, че основната причина са неотдавнашните пазарни сътресения, които ускориха търсенето на сигурни активи и поставиха под натиск валутния курс.
В пресконференция след обявяването на решението председателят на ШЦБ Томас Джордан посочи, че очаква франкът да спадне постепенно. "Ако решите да излезете от такава политика, това, което ще направите е да изненадате пазарите", посочи той.
"Движенията, които в момента виждаме показват масивното надценяване на франка. Той трябва да се върне до по-устойчиви нива", добави той.
Швейцарският банков гигант UBS заяви, че решението на ШЦБ ще доведе до спад на швейцарския износ с 5 млрд. франка и намаляване на растежа на БВП с 0,7 процентни пункта. Други швейцарски бизнес лидери пък определиха решението като "бедствие".
"Изгубих думи", коментира лаконично ръководителят на Swatch Group Ник Хайек пред информационната агенция ATS. "Това, което ШЦБ предизвика е цунами", добави той.
"Това не е добра новина за швейцарската икономика... Това е дефлационен шок за икономиката. Решението ще удари износа доста драматично", каза Ричард Франулович, главен валутен стратег в Westpac в Ню Йорк.