fallback

Доходността по облигациите в глобален мащаб спада до рекордно ниски нива

Това се случва, след като петролът продължава да търси дъно, а трейдърите се подготвят за момента, в който ЕЦБ ще започне да изкупува ДЦК

11:51 | 06.01.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Облигациите в глобален мащаб поскъпнаха, с което доходността слезе до рекордно ниски нива. Това се случва, след като петролът продължава да търси дъно, а трейдърите се подготвят за момента, в който Европейската централна банка (ЕЦБ) ще започне да изкупува държавни ценни книжа, може би още този месец, пише Bloomberg.

Книжата, попадащи в състава на индекса Bank of America Merrill Lynch Global Broad Market Sovereign Plus, вчера постигнаха ефективна доходност от 1,28 на сто. Това е исторически най-ниската стойност, поглеждайки данните от 1996 г. до днес. Спадовете на фондовите пазари подхраниха търсенето на дълг със сравнително по-нисък риск.

Доходността по 20-годишните японски ДЦК слезе под 1%. Доходността по австралийските 10-годишни ДЦК е най-ниската в историята, а 10-годишните американски ДЦК поскъпнаха за седми пореден ден. В ранната търговия в Лондон възвръщаемостта по щатските облигации намаля с 1 базисен пункт до 2,02%, показват данни на Bloomberg Bond Trader.

Доходността по японските 10-годишни облигации се смъкна до безпрецедентно ниските 0,28 на сто, а тази по 20-годишните книжа – до 0,965%. Възвръщаемоста по австралийските 10-годишни ДЦК маркира рекордно ниските 2,698%, а тази по германските спадна до 0,492% вчера.

Възвръщаемостта по американските бенчмаркови книжа все още е с повече от половин процентен пункт над исторически най-ниските 1,38%, достигнати през 2012 г.

Към 11:05 часа българско време доходността по италианските 10-годишни книжа е 1,85%, тази по испанските – 1,62%, а по португалските – 2,53 на сто.

Потребителските цени в Германия почти не помръднаха, показаха данните от вчера, с което се увеличава вероятността ЕЦБ да започне да изкупува правителствен дълг, тъй като иска да избегне опасността от дефлация. Миналата година пък Японската централна банка увеличи обема на облигационната си програма, докато Федералният резерв на САЩ (Фед) спря с покупките.

Инвеститорите, които очакваха, че американските облигации ще поевтинеят през декември на фона на спекулациите, че Фед ще повиши лихвените проценти през 2015 г. заради подобряващата се икономика, търпят загуби, тъй като цената им се покачва.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:57 | 13.09.22 г.
fallback