Повечето членове на Федералната комисия за открития пазар (FOMC) очакват лихвите да се доближат до своето нормално ниво към края на 2017 г. Това заяви в съпътстващата решението за паричната политика на САЩ пресконференция председателят на Фед Джанет Йелън, цитирана от Business Insider.
По думите ѝ "редица" членове на FOMC са посочили, че условията за покачване на ставките могат да бъдат подходящи до средата на следващата година, но подчерта, че "няма предварително зададено" време кога Фед да започне да вдига лихвите. В тази връзка Джанет Йелън очаква базисната инфлация да бъде под натиск "за известно време". Целевият темп на Фед на покачване на потребителските цени е 2 на сто на годишна база.
По отношение на пазара на труда Йелън каза, че "като цяло пазарът на труда се подобри", като "недоизползването на трудовите ресурси продължава да намалява".
"Реалният брутен вътрешен продукт се разшири с 2,5% през четирите тримесечия, завършващи през третото тримесечие. Данните сочат, че икономиката продължава да расте с това темпо", изтъкна тя.
В сряда Федералният резерв за пореден път изтъкна, че лихвените проценти в САЩ ще останат близо до нула за "значителен период от време". Институцията подчерта, че ще остане търпелива преди началото на затягането на монетарната политика.
"Въз основа на текущата оценка Федералната комисия за открития пазар може да бъде търпеливa c началото за нормализирането на състоянието на паричната политика", посочи в становището си централната банка.
Фед увери също, че лихвеният диапазон 0-0,25% ще бъде запазен "за значителен период от време след края на програмата за изкупуване на активи през октомври", особено ако инфлацията продължава да е под целта от 2%.
"Въпреки това ако входящата информация показва по-бърз напредък на заетостта и инфлацията от целите на FOMC, увеличенията в целевия интервал на лихвен процент по федералните фондове могат да настъпят по-рано от очаквания момент", отбелязаха още от Фед.
В края на октомври Фед прекрати програмата си за изкупуване на активи, оправдавайки до голямата степен очакванията на по-голямата част от пазарните участници. Институцията прибегна до решението с оглед на множеството оптимистични сигнали от най-голямата икономика в света през последните месеци.