Руската рубла отстъпи до нови дъна въпреки многократните интервенции от страна на централната банка с цел запазване на платежоспособността на националната валута.
Рублата се търгува със спад от 3,79 на сто до 60,408 за долар по време на следобедната търговия на Стария континент.
Същевременно руските пари продължават да губят позиции и спрямо еврото, спадайки до 74,670 за единица.
Последните отстъпления на руските пари дойдоха, въпреки че централната банка похарчи почти 6 млрд. долара от резервите си през този месец, за да се забави пропането на валутата.
Банката осъществи интервенции във всеки един ден на миналата седмица, а в четвъртък дори покачи основния си лихвен процент с един процентен пункт до 10,5 на сто.
Обезценяването на рублата обаче продължи и през уикенда, притиснато от спада в цените на петрола и влиянието на западните санкции след анексирането на Крим.
"По време на криза като тази, която Русия изпитва сега, само променящите се очаквания могат да доведат до стабилизиране", посочи пред "Ведомости" икономистът Максим Буев. "Правителството трябва да предложи ясен план за реформи", добави той.
Междувременно "Ведомости" съобщи в понеделник, че правителството планира да намали бюджетните си разходи с 10 на сто през 2015 г.
В началото на декември руският президент Владимир Путин възложи на правителството да гарантира намаляване на бюджетните разходи в периода 2015-2017 г. с не по-малко от 5% на година.
"Възлага се ежегодно намаляване на федералните бюджетни разходи в годините 2015-2017 г. от най-малко 5% в реално изражение, с изключение на разходите за национална отбрана и национална сигурност", посочи тогава правителствен документ.
По-рано Путин подписа "Закон за федералния бюджет за 2015 г. и плановия период 2016-2017 г.". Според пресслужбата на Кремъл основните характеристики на федералния бюджет за 2015 г. се определят от прогнозирания брутен вътрешен продукт в размер на 77 498 млрд. рубли и равнището на инфлация от не повече от 5,5%.