Курсът на рублата продължава стремглавия си път надолу след претърпяния най-тежък еднодневен спад от 1998 г. насам в понеделник. Причина за рязкото отстъпление станаха както продължаващите санкции на Запада във връзка със ситуацията около Украйна, така и спадът на цените на енергийните пазари.
По време на търговията във вторник валутата на Русия се търгува при 52,510 за един долар – пореден исторически връх.
Сходна е и ситуацията спрямо единната европейска валута – еврото, където курсът е 65,263 рубли за един брой.
От началото на годината рублата поевтинява с близо 60 на сто спрямо щатския долар и с над 45% спрямо еврото.
Ценитe на петрола падаха до 5-годишни дъна в последните дни, което се отрази още по-негативно на и без това поставената под силен натиск руска икономика. Страната е най-големият износител на петрол и природен газ, постъпленията от което формират значителна част от приходите в държавния бюджет на Кремъл.
Санкциите, наложени на Москва по повод ситуацията в Украйна, както и ниските цени на петрола ще изпратят руската икономика в рецесия през следващата година, заяви по-рано през деня заместник-министърът на икономиката Алексей Ведев.
По думите му БВП вероятно ще спадне с 0,8% през следващата година. От министерството също така намалиха и прогнозата си за средната цена на петрола сорт Брент до 80 долара за барел през 2015 г.
"Предполагаме, че санкциите ще останат в сила през цялата 2015 г.", отбеляза Ведев пред репортери. По-рано местните власти очакваха санкциите да бъдат премахнати до средата на 2015 г.
"Това за нас означава затворени капиталовите пазари за по-голямата част от руските компании и банки, както и неблагоприятни условия за инвестициите", изтъкна още той.