fallback

Русия вече очаква нулев растеж на БВП през 2015 г.

Корекцията на прогнозата е дължи на резкия спад на цените на петрола

11:58 | 10.11.14 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Руската централна банка понижи прогнозата си за ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през 2015 г. от 1 на сто до 0%, съобщава агенция ТАСС. В същото време прогнозата на инфлацията бе повишена от 4,5-5% до 6,2-6,4%, а изтичането на капитали – от 35 млрд. долара до 99 млрд. долара.

Неблагоприятната оценка се съдържа в преработените проекти на централната банка за периода 2015-2017 г. Основната причина за изменението е резкият спад на цените на петрола, очакванията за които бяха коригирани от средна цена от 104,8 долара за барел брент до 95 долара за барел.

Централната банка понижи и прогнозата си за растежа на БВП на Русия през 2014 г. до 0,3%. Причината е "кумулативен ефект на външни фактори и структурни фактори", които заедно "доведоха до спад в темпа на растеж на руската икономика".

За настоящата 2014 г. регулаторът повиши прогнозата си за отлива на капитали в диапазона 90-128 млрд. долара. Прогнозната инфлация пък бе покачена до 8,2-8,4% спрямо предходната оценка за 7,5%. По-рано, в края на октомври, регулаторът съобщи, че преди края на първото тримесечие на 2015 г. годишният темп на инфлация в Руската федерация ще остане над 8%.

Освен всичко Руската централна банка оцени приноса на девалвацията на рублата в ускоряването на инфлацията с до 1,3 процентни пункта през 2014 г.

Институцията очаква отрицателното въздействие върху икономиката от наложените санкции срещу Русия постепенно ще се разсее през 2015-2017 г. Според органа в рамките на определеното време банките ще бъдат в състояние да се адаптират към променящите се условия, да си осигурят достъп до азиатските капиталови пазари и да се преориентират към местни източници на кредитиране.

Руската централна банка разшири и броя на възможните сценарии за развитието на икономиката. Досега регулаторът бе обособил три прогнози, които се различаваха най-вече поради геополитическите фактори. Сега заедно с тях важна роля ще играят и прогнозните цени на петрола.

Първият сценарий сега предполага връщане на цените на "черното злато" до нивата от началото на 2014 г. и деескалация на санкциите. Този сценарий е подобен на предходния базов сценарий на икономическото развитие от септември.

В края на октомври първият заместник-председател на Руската централна банка Ксения Юдаева заяви, че институцията ще актуализира прогнозите си заради последната вълна от санкции и по-ниските цени на петрола. Гуверньорът на банката Елвира Набиулина посочи пък в интервю, че разработването на стресови сценарии ще включва поевтиняването на петрола до 60 долара за барел, което съвпада с параметрите на стрес тестовете на банковата система.

Вижте още видео материали в сайта на Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:32 | 13.09.22 г.
fallback