Рублата продължава да поевтинява във вторник, след като в края на миналата седмица организираните от проруските бунтовници в източната част на Украйна избори заплашиха да подкопаят крехкия мир в региона.
Руската валута губи 0,24 на сто от стойността си до 43,610 в първите минути на сесията в Европа. Само през приключилия наскоро октомври стойността на паричното средство спадна със 7,7%.
Рублата бе тежко засегната в последните месеци, след като влошаването на отношенията между Москва и Запада доведе до силно изтегляне на капитали от Русия. Натиск върху цялата руска икономика продължава да оказва и поевтиняващия петрол, който се смъкна под 78 долара за барел.
В отговор на предизвикателството Руската централна банка изненадващо повиши рязко основната си лихва, покачвайки я със 150 базисни пункта до 9,5%. През октомври институцията разпродаде валутни резерви на стойност 15 млрд. долара, изкупувайки рубли в опит да смекчи въздействието от спадащия курс върху бизнеса в страната.
От началото на годината на международните резерви на страната намаляха с над 30 млрд. – от 469,5 млрд. долара до общо 439,1 млрд. долара според данни на Business Insider.
Чрез повишаването на лихвените проценти централната банка заложи на положително въздействие върху стабилизирането на валутата и забавяне на инфлацията, която в момента е около 8%. Вследствие на спада на покупателната сила на валутата множество експерти, като икономическите анализатори на МВФ, свиха прогнозите си за растежа на Русия до едва 0,2% през тази година.
Заплахата от допълнителни санкции спрямо Москва е "негативна за рублата новина", заяви пред Bloomberg Симон Кихано-Еванс, базиран в Лондон анализатор в Commerzbank.
Подобни сигнали дойдоха наскоро от някои политици на Стария континент. Може би е необходимо да се помисли за засилване на санкциите, "ако ситуацията се влошава след незаконните избори", посочи пред репортери в Берлин говорителят на германския канцлер Ангела Меркел Щефан Сейберт.
Андреас Шокенхоф, депутат в Християндемократическия съюз на Меркел, пък заяви, че Европейският съюз трябва да добави към "черния списък" имената на тези, които подпомагаха на бунтовниците в организацията на гласуването в Източна Украйна през уикенда.