Централната банка на Русия е извършила нова интервенция на валутните пазари, след като доларът и двувалутната кошница достигнаха нови абсолютни максимуми на Московската борса, предава руският портал "Вести".
Според неофициални информации институцията е продала поне 1,05 млрд. долара от валутните си резерви само в четвъртък. Информация за интервенции в сряда няма, докато във вторник се счита, че банката е продала 13 млн. долара.
По време на търговията в петък единица от американските пари се търгува за 41,84 рубли. Равнището е невиждано в новата история на руската валута.
По-рано тази седмица централната банка реши отново да остави курса на рублата да плава в определени граници, като започна да продава долари и евро, за да смекчи поевтиняването на рублата, когато тя се приближи до пределната граница на диапазона. Коридорът се измества автоматично с 5 копейки, когато интервенцията е в размер на 350 млн. долара.
Така от началото на октомври банката покачи 38 пъти границата на валутния коридор и е похарчила около 13,35 млрд. долара, за да ограничи свободното падане на рублата. Освен на западните санкции, поевтиняването ѝ се дължи и на спада в цените на петрола.
Освен това от централната банка съобщиха, че само на 16 октомври от валутните резерви са били похарчени 2,118 млрд. долара, за да се осигури подкрепа за понижаващата се стойност на руските пари.
Една от основните причини за отслабването на националната валута са спадащите цени на енергийните суровини на международните пазари. Петролът сорт брент продължава движението си надолу, спадайки до ново 4-годишно дъно от 86,30 долара за барел в петък.
Според анализатори вероятността за допълнителен натиск върху рублата идва и от факта, че през последните дни се засили обсъждането на последиците от прехода към плаващ валутен курс. Реализирането на мярката е планирано за 2015 г.