Инфлацията сред водещите световни икономики се забавя за трети пореден месец през август, отразявайки разочароващия им растеж, показват данни на Организацията за икономическo сътрудничество и развитие (ОИСР).
Годишният темп на ръста на цените сред 34-те държави членки на ОИСР намалява до 1,8% през август от 1,9% през юли. Сред групата на 20-те водещи развити и развиващи се икономики (Г-20) инфлацията спада до 2,7% от 2,8 на сто.
Забавящата се инфлация отразява разочароващо слабото представяне на световната икономика през 2014 г. Въпреки че икономическият растеж в Г-20 нараства с 0,8% през второто тримесечие спрямо първото, резултатът само се доближава до нивата, регистрирани през 2013 г.
В повечето развити икономики годишният темп на инфлацията се забавя, след като цените на енергийните продукти нарастват по-бавно, с 0,7% през август на годишна база, спрямо ръста от 2,3%, отчетен през юли.
Единствено в Европа нараства броят на страните, в които потребителските цени през август са по-ниски, отколкото са били година по-рано. 9 страни от ОИСР докладват за спад на цените през изминалите 12 месеца до август, като всички те са от Европа: Естония, Гърция, Италия, Полша, Португалия, Словакия, Словения, Испания и Швеция. За сравнение, броят на тези държави през юли е бил 6.
Основната причина за по-ниската инфлация в Европа е разликата в движението на цените на енергийните и хранителните продукти. В еврозоната цените на храните падат с 0,9% през август на годишна база, докато в САЩ се увеличават с 2,9%. За същия период цените на енергията в европейския валутен съюз изостават с 2,0%, докато се покачват с 0,4 на сто в САЩ.
Цените на останалите стоки и услуги също нарастват по-бавно в еврозоната отколкото в останалите региони, влизащи в ОИСР. Цените на „основните“ продукти, изключващи храната и енергията, нарастват с 1,7% в САЩ и с 0,9% в еврозоната.
Годишният темп на инфлацията се забавя в страни като САЩ, Япония, Великобритания, Китай, Индонезия и Южна Африка, посочва още докладът на ОИСР.