Очакванията, че Федералният резерв на САЩ ще започне да затяга монетарната си политика ускориха страховете от миналогодишните сътресения в нововъзникващите пазари. Въпреки това експертите от Societe Generale са на мнение, че далеч по-голям риск за развиващия се свят представлява засилването на долара.
"Рязкото поскъпване на долара може да бъде по-тревожен сценарий от затягането на политиката на Фед", каза пред CNBC Мичала Маркусен, глобален директор по икономическите въпроси в Societe Generale.
Доларовият индекс ICE нарасна с около 7 на сто от началото на тази година, след като Централната банка на САЩ почти прекрати програмата си за стимулиране на икономиката. Пазарите вече са в очакване на момента, когато институцията ще прибегне до повишаване на лихвените проценти, като прогнозите клонят към първото тримесечие на следващата година.
Някои анализатори са обезпокоени, че подобно развитие ще доведе до повторение на срива при акциите и валутите в развиващия се свят, на какво станахме свидетели в момента, когато Фед оповести плановете си да прекрати количествените улеснения, които причиниха масирани разпродажби на активи както през миналата, така и през тази година.
"Надеждата днес е, че силният долар ще ограничи американската инфлация, което ще забави затягането на паричната политика на Фед и ще стимулира износа към САЩ", посочи Маркусен. Тя все пак допълни, че за да се случи това, щатската валута ще трябва да се засили много и по този начин да потисне икономическия растеж в останалата част на света.
За да станем свидетели на отлагане на покачването на лихвите в САЩ, еврото трябва да поевтинее до 1,10 долара, а йената и юана – до съответно 120 и 6,50, добави тя. По време на ранната търговия в Европа във вторник еврото се търгува за 1,2684 долара, а курсовете долар-йена и долар-юан достигат съответно 109,41 и 6,1409.
"При развитието на такъв сценарий силният долар ще доведе до по-нататъшни изходящи капиталови потоци, поставяйки допълнителен натиск върху вече уязвимите икономики", отбеляза експертът в Societe Generale. "Това може да се окаже по-болезнено, отколкото затягането на Фед, ако приемем, че последното идва с по-добър растеж в останалата част от света", коментира още тя.
Някои анализатори поглеждат към Европа за сигнали за това дали разпродажбите на развиващите се пазари ще бъдат ограничени до валутите или ще се пренесат и към други активи.
"Засилването на опасенията за растежа на еврозоната могат да натежат върху рисковите активи и да засегнат кредитирането и акциите в нововъзникващите пазари", изтъкнаха експертите Goldman Sachs в края на миналата седмица.
Други пък не очакват поскъпването на долара да стимулира нови тежки разпродажби в развиващия се свят.
"Не виждаме силния долар като причина да се приеме стратегия за избягване на риска", посочиха от Citigroup. "Акциите в нововъзникващи пазари не са толкова обвързани с щатския долар, колкото обикновено се смята", изтъкнаха те.