fallback

Бундесбанк се обяви против количествените улеснения на ЕЦБ

Няма значителни рискове от дефлационна спирала в еврозоната, посочи гуверньорът Йенс Вайдман

14:09 | 22.09.14 г. 14

Гуверньорът на Германската централна банка (Бундесбанк) Йенс Вайдман разкритикува Европейската централна банка (ЕЦБ) за последните ѝ действия, включително орязването на разходите по заеми и изкупуването на нов дълг.

Въпреки че Вайдман е и член на Изпълнителния съвет (ИС) на ЕЦБ, той посочи в интервю за Der Spiegel, че действията на институцията няма да накарат правителствата да приложат много необходимите реформи. По думите му мерките надхвърлят предишни опити да се насърчат банките да кредитират повече, което би могло да стимулира кредиторите да поемат по-големи рискове за сметка на данъкоплатците.

"По мое мнение най-новите решения на ИС на ЕЦБ са фундаментална промяна на курса и драстична промяна на паричната политика... По-голямата част от членовете на Съвета сигнализираха за това, че паричната политика може да отиде много далеч и да премине на нова територия", изтъкна гуверньорът на Бундесбанк.

Коментарите на Йенс Вайдман дойдоха в момент, когато ЕЦБ даде началото на първия кръг от таргетираните дългосрочни операции по рефинансиране с надеждата, че предоставянето на лесни пари на банките ще подобри кредитната активност и ще противодейства на стагнацията на цените в 18-членния валутен блок.

Първоначалните кредити в размер на 82,6 млрд. евро бяха под очаквания диапазон от 100 до 300 млрд. евро, като се очаква да имат сравнително малък незабавен ефект върху растежа на цените и икономическата активност. Заемите са с падеж след четири години и са при годишна лихва в размер на 0,15 на сто.

Вайдман предупреди, че "банките биха могли да бъдат освободени от рискове за сметка на данъкоплатците". Според него базираната във Франкфурт ЕЦБ трябва да изкупува само активи с малък риск, въпреки че такива на пазара няма много.

По-ранните кръгове на евтини заеми на ЕЦБ за банките, в комбинация с близките до нулата разходи по заемите не направиха много, за да стимулира кредитирането на бизнеса в Европа. Голяма част от средствата бяха пренасочени към инвестиции в държавни ценни книжа на страни от еврозоната. Според Вайдман на подобно развитие може да станем свидетели и сега.

Йенс Вайдман също така повтори предишно свое твърдение, че той не вижда значителни рискове от дефлационна спирала в еврозоната.

В отговор на въпрос относно настоящите икономически проблеми във Франция и Италия, гуверньорът на Германската централна банка посочи, че еврозоната няма да бъде в състояние да загърби своите проблеми, докато двете страни не приложат строги структурни реформи.

"Колкото по-дълго тези две големи страни не създават условия за растеж и стабилност, настоящата слабост в еврозоната ще продължи, а с нея и натискът върху паричната политика", каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:05 | 09.09.22 г.
fallback