fallback

Накъде потекоха парите, докато инвеститорите чакаха референдума в Шотландия?

Фондовите пазари вече могат да се върнат към възходящия си марш, стимулиран от свръхликвидността на централните банки, коментира анализатор

16:14 | 19.09.14 г.
Автор - снимка
Създател

Европейските акции поскъпнаха, след като пазарите поеха дъх на облекчение след публикуването на резултатите от референдума в Шотландия. Страната остава в рамките на Обединеното кралство. Но в дните преди вота инвеститорите изтеглиха пари от облигационните фондове и избягваха Европа като цяло, пише CNBC.

Облигационните фондове претърпяха най-големия седмичен отлив от началото на годината, след като инвеститорите изтеглиха 3,8 млрд. долара. Немалка част от тази сума се вля директно във взаимните фондове, които за седмица записаха още 5,5 млрд. долара по сметките си, изчислява Bank of America Merrill Lynch.

Въпреки това европейските и британските акции бяха напълно пренебрегнати. Европейските взаимни фондове записаха най-сериозния си отлив за последните три години. От тях бяха изтеглени около 4,6 млрд. долара, като само 1 млрд. от тази сума се дължи на фондовете във Великобритания.

„Референдумът приключи, с което перспективите пред корпоративните облигации са обнадеждаващи“, смята инвестиционният директор на M&G Антъни Дойл, който предпочита корпоративни облигации с рейтинг ВВВ – най-ниският инвестиционен клас.

„На високодоходния пазар вярваме, че средата остава благоприятна и че е налице малка вероятност рисковете от неплатежоспособност да се увеличат в краткосрочен план“, добавя той.

„Една от последиците при положителен вот бе, че гуверньорът на Английската централна банка Марк Карни щеше да се забави с покачването на лихвите. Сегашният развой на ситуацията може да накара пазарите отново да се фокусират върху растежа и да предположат, че британската икономика може би се нуждае от умерено затягане на юздите. АЦБ може да покачи лихвите преди Федералния резерв“, заявява Алън Уайлд, ръководител на звеното за търговия с финансови инструменти с фиксиран доход в Baring Asset Management.

Лирата, която престоя на 10-месечно дъно в седмицата преди референдума, се съживи в петък. Британската валута изкачи 2-годишен връх спрямо еврото и 2-седмичен спрямо долара, преди да поевтинее минимално срещу тях.

„Лирата поскъпна след обявяването на резултатите от вота. Най-вероятно сега валутният пазар ще се фокусира отново върху предстоящите икономически данни, след като вотът предизвика волатилност през последните седмици“, коментира още Дойл.

„Огромният източник на несигурност бе преодолян. Сега фондовите пазари могат да се върнат към възходящия си марш, стимулиран от свръхликвидността в глобален мащаб. Фед може да затяга кранчето, но Японската централна банка залива пазарите с пари, а Европейската централна банка недвусмислено се придвижва към количествените улеснения“, споделя Ник Бийкрофт от Saxo Bank, цитиран от MarketWatch.

В първите часове на търговията днес водещият индекс на Лондонската фондова борса FTSE 100 се покачи с 0,7% до 6 865,87 пункта. Индексът се съживява, след като в седем от последните 10 дни записа спадове. Към 16:10 часа българско време бенчмаркът бележи ръст от 0,68% до 6 865,57 пункта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:58 | 13.09.22 г.
fallback