Ирландската икономика се е разширила в периода април-юни с най-бързия си темп за последните седем години, показаха най-новите тримесечни правителствени изчисления.
Данните, публикувани в четвъртък от Централната статистическа служба на страната, показаха, че икономиката е нараснала със 7,7 на сто на годишна база през второто тримесечие.
Това е най-силният темп на растеж на ирландската икономиката от началото на 2007 г. Сметките показват, че БВП се е покачил с 1,5 на сто през второто тримесечие спрямо първите три месеца на годината.
Брутният национален продукт (БНП), който отчита крайния резултат от годишното производство в националното стопанство на материални блага и на материални и нематериални услуги, се е повишил с 0,5 на сто за същия период.
Вдъхващите надежда данни допълнително облекчават натиска върху правителството за предприемане на нови съкращения на бюджета за следващата година, пише Irish Times.
"Обратът, който виждаме в ирландската икономика, е пряка последица от целите, преследвани от това правителство, и от направените от ирландския народ жертви", заяви министърът на финансите Майкъл Нунан.
Въпреки по-добрите от очакваното данни министърът заяви, че не мисли за свиване на данъчната тежест през следващата година.
По думите му правителството се стреми да върне на работа безработните хора, както и да върне младите висшисти, които са напуснали страната. "Бюджетът ще бъде проектиран с мисъл за тези цели", изтъкна Нунан.
Според министъра друга от целите на кабинета е да извади икономиката от "модела на възход и падение".
Главният икономист в работодателската организация Ibec Фъргъл О'Брайън твърди, че "данните за второто тримесечие са по-силни от най-очакваното. Растежът на БВП от 7,7 на сто на годишна база предоставя реални доказателства, че нашата голяма рецесия може да бъде изпратена в учебниците по история".
"Силата на възстановяването сега е такава, че правителството не се нуждае от никакви допълнителни мерки за икономии, за да дефинира размера на публичните финанси. Необходимо е да се запази стабилността на разходите, но има и възможност да се намалят данъците", коментира той.