Еквадор планира да създаде първите в света публично признати дигитални пари, осъществявайки ход, който някои анализатори описват като първата стъпка към премахването на съществуващата валута в страната – щатския долар, който е извън контрола на правителството.
Виртуалната валута, която според служителите на централната банка ще започне да циркулира още през декември, все още няма име. Длъжностните лица не разкриха технически подробности, но по думите им тя няма да e израдена по модела на биткойна. Обемът и покупателната сила на новото парично средство ще зависи от търсенето.
Заместник-гуверньорът на институцията Густаво Солорсано посочи, че новата валута ще може да съществува в тандем с щатските пари и по закон ще бъде подкрепена от "ликвидни активи". По думите му тя ще бъде добра възможност за около 2,8 млн. еквадорци (около 40 на сто от участниците в икономиката), които са твърде бедни, за да си позволят традиционното банкиране.
"Те първоначално ще бъдат в състояние да я използват, за да правят и получават плащания на минимална цена с помощта на мобилните си телефони", каза Солорсано, цитиран от NDTV. Подобни схеми за мобилни плащания вече са популярни в африканските държави, включително Кения и Танзания, където се осъществяват без съдействието на правителството.
Левият президент Рафаел Кореа заяви, че единственият проблем пред проекта са "псевдо-анализаторите", които са се появили в медиите в опит да опетнят идеята. Той отрече да има план да замени американския долар, който Еквадор определи за своя валута през 2000 г. след тежката банкова криза в страната.
Експертът в базираната в САЩ изследователска компания Aite Group Натали Рейнълт определи мотивацията за създаване на такава валута като "странна". По думите ѝ подобен ход би позволил на Еквадор да увеличи паричното предлагане и по същество да девалвира своите доларови вложения.
Някои анализатори обаче вярват, че ходът може би е първата стъпка към премахването на американския долар.
"Правителството има сериозен проблем с фискалната ликвидност. То се нуждае от пари", каза депутатът от опозицията Рамиро Агилар. "То не прави фалшиви пари и няма никакъв контрол над това, което циркулира", допълни той.
Според очакванията използването на алтернативната валута ще бъде доброволно и няма да служи за изплащането на възнагражденията на държавните служители. Освен това новите пари няма да могат да бъдат използвани за търговия с финансови инструменти.