Цените на производител в САЩ неочаквано спаднаха през май, като разходите се свиха повсеместно – сигнал за слаб инфлационен натиск, пише Ройтерс.
Индексът на производствените цени се смъкна с 0,2%, отстъпвайки рязко от априлското покачване от 0,6%, разкриват данните на щатското Министерство на труда. Тогава прирастът на производствените цени бе най-големият за последната година и половина. Икономистите, анкетирани от агенцията, предвиждаха слаб ръст от 0,1%.
С началото на новата година ведомството започна да причислява и изменението на цените в секторите услуги и строителство при съставянето на индекса на производствените цени. Данните са силно волатилни поради големите изменения в цените на търговските услуги, което затруднява по-прецизното прогнозиране на инфлацията.
Цените на едро подсказваха за минимално покачване на инфлационния натиск през последните месеци. Но днешните данни свидетелстват, че ръстът на производствените цени остава слаб.
През 12-те месеца до май цените на производител скачат с 2%, но с малко по-бавно темпо в сравнение с прираста от 2,1% на годишна база през април.
Цените на хранителните стоки спаднаха с 0,2%, след като растяха четири поредни месеца. Горивата поевтиняха с 0,9%. Крайните цени в сектора на услугите също са с 0,2% по-ниски, след като през април нараснаха с 0,6%.
Изключвайки цените на хранителните стоки и на горивата, цените на производител се понижават само с 0,1% през май, след като напреднаха с 0,5% през април.
През 12-те месеца до края на май основният индекс на производствените цени за крайно потребление се покачи с 2 на сто – ускорявайки се минимално в сравнение с априлските 1,9% на годишна база.
Изменение на производствените цени в САЩ (в %, на годишна база)
Източник: Tradingeconomics.com