Дебатът за статута на щатския долар като световна резервна валута е сред водещите за много от експертите в областта в наши дни. Този проблем обаче често е драстично преекспониран, смята основателят на Orcam Financial Group Кълън Рош.
Световните резервни валути от 1450 г. насам. Графика: DoubleLine.
Както се вижда от графиката нито един актив не успява да задържи статута си на резервна валута завинаги. Това обаче не биха да изненадва никого. Глобалната икономика е динамична и пазарните нагласи се променят. И в крайна сметка най-важното е кой държи статута на резерва валута. Много страни трупат доларови резерви, тъй като икономиката на САЩ продължава да е доминиращ играч в световната търговия.
Разбира се, щатският долар не е единствената валута, която представлява интерес за големите пазарни участници. Държавните средства се инвестират също и в единната европейска валута и китайските пари.
Тъй като обаче САЩ произвежда 22% от цялото световно богатство, страната играе специална роля в световната икономика. По силата на този факт натрупването на активи в деноминирани в долари финансови продукти доминира световната финансова система. Това е нещо като да си най-големият производител на даден пазар. Другите субекти трупат от твоите стоки, защото ти си най-големият производител. Това обаче се променя с течение на времето, като пазарните дялове се променят в крак с развиващата се икономика.
Ще изгубят ли САЩ статута си на резервна валута в даден момент? Да.
В действителност това вече започва да се случва под натиска на Европа и Китай.
Ще бъде ли това краят на света, ако всички изведнъж загърбят долара? Вероятно не.
Това просто ще означава, че САЩ ще отговарят за по-нисък дял от световното производство. Останалите икономики ще се засилят, което ще има още един положителен елемент – ще подобри още повече и без това ожесточената конкуренция на глобалния валутен пазар.
Това определено не е краят на света. Това е просто знак, че пазарните дялове се променят и когато сте номер едно рано или късно имате само една посока на движение – надолу.