Властите в Еквадор обмислят смело завръщане към облигационните пазари – първото след скандалния фалит през 2008 г., предава WBP Online. Правителството се надява да се възползва от огромната вълна от търсене на дългови книжа от развиващия се свят.
Високопоставени служители от южноамериканската страна са провели поредица от срещи в Лондон, Бостън, Лос Анджелис и Ню Йорк с експерти от Credit Suisse и Citigroup. По време на дебатите е обсъждана възможността еквадорските власти отново да пласират държавни ценни книжа (ДЦК) на международните пазари.
Очаква се боновете да са деноминирани в щатски долари. Срокът, в рамките на който трябва да бъде проведен първия аукцион, обаче все още не е известен.
Емисията облигации ще бъде първата след дефолта преди почти шест години, когато властите в Кито не успяха да обслужат външен дълг на стойност 3,2 млрд. долара.
Една година след това – през 2009 г., страната изкупило обратно около 93% от дълга си при 35 цента за долар, принуждавайки инвеститорите, които нямат друга възможност, да отпишат около 95,37 млн. долара просрочени облигации с падеж през 2012 г. и книжа на стойност 194,4 млн. долара с падеж през 2030 г.
Въпреки позитивните запознати със ситуацията в южноамериканската страна посочиха, че Кито продължава да има външен дълг на стойност над 650 млн. долара с падеж през 2015 г. Очаква се новата емисия книжа да бъде насочена към рефинансиране на този дълг.