fallback

През март Русия е свила с 20% вложенията си в американски облигации

Централната банка е оказала подкрепа на рублата или просто Русия е прехвърлила средствата в друга страна, опитват да обяснят причините анализатори

19:20 | 15.05.14 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Обемът на притежаваните от Русия американски ценни книжа спадна с 20% през март, след като САЩ и Европа увеличиха натиска над страната и централната банка се опита да окаже подкрепа на рублата, пише Bloomberg.

Руските вложения се стопиха за пети пореден месец до 100,4 млрд. долара от 126,2 млрд. долара, отчетени през февруари, разкрива месечният доклад на Министерството на финансите на САЩ за чуждестранните притежатели на държавни ценни книжа (ДЦК), както и за международните портфейлни трансакции. Ведомството не обяснява какви са причините за действията.

Според анализаторът в TD Securities USA в Ню Йорк Генадий Голдбърг част от руските вложения може би са били използвани за интервенции в подкрепа на рублата.

През този период САЩ замрази активите на 45 физически лица, измежду които попадат главният изпълнителен директор на Rosneft Игор Серчин, и на 19 юридически лица, сред които са SMP Bank и Bank Rossiya. Администрацията на Барак Обама и лидерите на Европейския съюз заплашиха, че ще наложат санкции за някои сектори като банковия и енергийния, например.

От началото на годината руската рубла е поевтиняла с повече от 5% спрямо щатския долар. Според анализатори именно това е причината властите да разпродават американски облигации с цел да заздравят стойността на руските пари.

Същевременно през март Белгия увеличи вложенията си в американски ценни книжа с 12%, или с 40,2 млрд. долара, до 381,4 млрд. долара. Европейската страна е третият най-голям притежател на щатски дълг след Китай и Япония, разкриват още данните на Министерството на финансите на САЩ.

„Русия най-вероятно е прехвърлила вложенията си на друг попечител, като най-голяма е вероятността това да е именно Белгия“, споделя пред Bloomberg старши валутният стратег в поделението на Societe Generale SA в Ню Йорк Себастиян Гали.

През първото тримесечие руският икономически растеж се забави значително, след като сблъсъкът със Запада предизвика отлив на инвестиции.

БВП на Русия се забави до 0,9% на годишна база за периода януари-март, след като във финалните три месеца на 2013 г. скочи с 2%. Анкетираните от Bloomberg експерти прогнозираха 0,7% ръст, докато Министерството на икономиката на Русия очакваше 0,8%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:39 | 14.09.22 г.
fallback