Продължаващото постепенно икономическо възстановяване в еврозоната се осъществява в съответствие с предварителните прогнози. Становището е част от традиционния месечен бюлетин на Европейската централна банка (ЕЦБ), представен в четвъртък от базираната във Франкфурт институция.
Пазарите очакваха с интерес документа, тъй като очакванията са банката да предприеме някакви действия след края на следващото си заседание, насрочено за 5 юни.
Потвърждавайки своята предишна позиция, ЕЦБ посочи, че е готова да прибегне дори до нестандартни мерки на паричната политика, за да се справи с рисковете от твърде продължителния период на ниска инфлация. Месечният отчет запази и проактивната позиция, че лихвените ставки във валутния блок ще останат на настоящите или дори по-ниски нива за продължителен период от време.
В доклада се посочва, че рисковете, свързани с икономическите перспективи пред еврозоната, продължават да се понижават, като в анализа се отчитат както геополитическите опасения, така и развитието на финансовите пазари в развиващите се икономики.
Основните притеснения са свързани с по-слабото от очакваното търсене на вътрешния пазар и с недостатъчното прилагане на структурни реформи в страните от еврозоната.
ЕЦБ за пореден път разгледа детайлно казуса с ниския ръст на потребителските цени във валутния съюз. Според институцията основните фактори, стоящи зад спада на инфлацията, са цените на суровините и развитието на валутния курс, а също така и високият размер на неизползвания капацитет в икономиката.
Що се касае до еврото, позицията на ЕЦБ остана в общи линии непроменена. От институцията отчетоха, че номиналният ефективен обменен курс на единната валута, измерен спрямо паричните средства на 20-те най-важни търговски партньора на региона, е бил с 0,2% над нивото си от началото на април и с 4,1% над равнището година по-рано.