След пропадането в последните месеци руската рубла продължава увереното си укрепване. Въпреки стабилния отскок през тази седмица по-нататъшен ръст все още е възможен.
Четири са основни фактора, които говорят в полза на растежа на рублата, пише "Вести".
1. Постепенната деескалация на напрежението в Украйна
Основното събитие, разбира се, предстои на 25 май. След като изборите в Украйна отминат ще имаме по-голяма яснота за по-нататъшното развитие.
Ако вотът бъде компрометиран по някакъв начин, това ще доведе до двустранни обвинения между Запада и Русия, което може да разшири допълнително санкциите. Руските власти обаче вече изразиха своята принципна подкрепа в полза на изборите, което е ясен сигнал, че можем да очакваме относително мирното им провеждане.
Ако Кремъл действително няма намеренията да предприема действия в югоизточната част на Украйна, инвеститорите ще могат да оставят леко настрана геополитическия въпрос и да обърнат отново погледите си към реалния пазар. При неговите условия в началото на годината един долар се търгуваше за около 33 рубли.
2. Възстановяването на инвеститорското доверие
Отслабването на напрежението ще измени цялата тенденцията в инвеститорското търсене на руски активи. Особен интерес може да представляват деноминираните в рубли облигации, интересът към които отстъпи значително по време на Кримските събития и перспективата да не станем свидетели на устойчиво възстановяване.
С оглед на засилването на търсенето на високодоходни инструменти с фиксиран доход руските облигации могат да бъдат подходяща мишена от финансовите институции и фондове. Между другото някои добре известни инвеститори се обърнаха към руския пазар в последните седмици. Джим Роджърс например заяви, че руските акции са били изключително атрактивни в пика на разпродажбите. Той цитира една стара инвеститорска мъдрост: "Купувай, когато има кръв по улиците". Като цяло, в този случай кръвта има относително фигуративен смисъл, освен ако не погледнем към Украйна.
3. По следите на развиващите се пазари
Развиващите се страни постигнаха най-дългия си валутен подем от 2009 г. насам. На фона на това финансовите органи в тези страни активно попълваха резервите си.
Въпреки това от началото на украинската авантюра Русия не може да се похвали с каквото и да е повишаване на валутните или златните си резерви. Тенденцията обаче вероятно ще бъде пречупена след отслабването на политическото напрежение. Това може да накара пазара да реши, че е време рублата да настигне конкурентите си от Индия, Турция и Индонезия.
4. Техническият анализ
Ако вземем един обикновен технически анализ, който обхваща всички ключови компоненти, също можем да намерим подкрепа на тезата за поскъпване на рублата.
В момента руската валута се намира в граничната зона при ниво от 34,80. Пробив на това равнище може да предизвика покачване на руските пари до 33,50 за долар. Не бива все пак да забравяме и рисковете, които особено в сегашната нестабилна ситуацията могат да доведат и до известна волатилност. При всички положения обаче дългосрочният тренд при USD/RUB обещава да е низходящ.