IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Драги отдавна изтърва юздите, последният танц ще са количествените улеснения

ЕЦБ почти изгуби доверието на пазарите, които няма да простят нови празни приказки

08:41 | 14.05.14 г. 35
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Драги отдавна изтърва юздите, последният танц ще са количествените улеснения

В последните две години Марио Драги не прави почти нищо за справяне с кризата. Всъщност абсолютно нищо, като изключим вербалните интервенции. Въпреки това по време на последната си пресконференция той бе притиснат в ъгъла.

Драги не издържа на натискa и отбеляза, че Изпълнителният съвет (ИС) на Европейската централна банка (ЕЦБ) може да предприеме действия през юни. Изявлението му бе достатъчно, за да смъкне EUR/USD с над 150 пипса, изтъква "Вести".

Все пак това може да се окаже и една пирова победа. Истината е, че ЕЦБ изгуби доверието на пазарите, тъй като през цялото време обещаваше много, но не правеше нищо. Възможно е и коментарът за юни също да е уловка, чрез която централните банкери да целят спечелване на допълнително време.

Пазарите обаче едва ли ще простят нови празни приказки. "Ако ЕЦБ отново след месец не направи нищо, нашето доверие в тази институция ще бъде напълно подкопано и еврото бързо ще се засили", посочиха от Deutsche Bank в края на миналата седмица.

С други думи, въпреки че Драги и компания поне засега сравнително успешно манипулират пазара с усмивка, всичко може да се върне като бумеранг върху еврозоната.

Между другото ЕЦБ може да прибегне както до смъкване на основната лихва и отрицателна ставка по депозитите, така и до количествени улеснения. Поддръжниците ще кажат: "Всички големи централни банки минаха през това". И ще са прави. Въпросът е, че Английската централна банка и Федералният резерв на САЩ вече отиват към приключване на програмите си, докато ЕЦБ тепърва ще въвежда подобни мерки.

Дори и след смелите слова на Драги анализаторите от Deutsche Bank очакват мудно действие от страна на регулатора. По думите им президентът на ЕЦБ неслучайно отново е подчертал, че еврото е класирано на първо място в списъка на тревогите на Централната банка.

По време на скорошна реч в Амстердам Марио Драги заяви, че обменният курс е следствие от монетарните условия. Съответно понижение ще се наблюдава под влияние на традиционните дейности, като например промени в ставките.

Малко по-рано гуверньорът на Германската централна банка и член на ИС на ЕЦБ Йенс Вайдман заяви също, че най-очевидният инструмент за решаване на проблема с валутния курс е отрицателният лихвен процент по депозитите. Важно е все пак да се има предвид, че представители на ЕЦБ многократно се изказаха срещу отрицателните лихви и, както изглежда, мнението им носи някаква тежест.

Според експерта от Goldman Sachs Андрю Уилсън европейската икономика все още ще е много сериозно отслабена, докато ЕЦБ не реши да въведе количествени улеснения. Той обаче уточни, че това едва ли ще се случи преди 2015 г.

Марио Драги обеща да промени паричната политика на следващото заседание. По думите на Уилсън преди ЕЦБ да завърти печатницата вероятно ще видим свиване на лихвите на два етапа. Едва след като базираната във Франкфурт банка осъзнае, че паричната ѝ политика е пълен провал, тогава ще прибегне и до последния си разрушителен танц.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:12 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 12
Danny666
преди 10 години
Аааа велики коментари !!!1 Kaoru - Абе ти СЕРИОЗНО ли вярваш на това което пишеш бе сладур ???Точно заради печатницата в Щатите,Япония и Китай , Португалия и Ирландия отново са на финансовите пазари. За положението в Гърция...муаахааааа....ти си завършил УНСС ПРИЗНАЙ си .... ха ха ха ...ТОЧНО "Проблемите на частните банкови субекти " СА " в обхвата на централните банки". ЦБ съществува за да ги обслужва и решава като последна инст. Или ти ВЕРВАШ че ЦБ са създадени да гарантират ЦЕНОВА СТАБИЛНОСТ ... муааахааа....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 18 rate down comment 3
Kaoru
преди 10 години
Ако статията е лично мнение мога да я определя като безкрайно несериозна. Първичната интервенция на всяка централна банка винаги е словесна и ако е успешна не се предпиенат дръги действия. За да направим справка, дали е успешна може да погледнем лихвените проценти, на които "проблемните" държави от ЕЗ пласираха облигациите си последния път. Проблемите на частните банкови субекти не са и не бива да са в обхвата на централните банки, защото тогава се ражда банков монопол и крайните решения се вземат от една институция - централната банка. Това, че САЩ и Великобритания го направиха не означава, че е правилно и че трябва и Европа да ги последва. Без да твърдя, че Драги е по-добър от Трише или обратното смятам, че настоящия говерньор се справя много добре със задълженията си до момента при положение, че Португалия и Ирландия отново са на финансовите пазари, а положението в Гърция е овладяно и се подобрява.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 4
pernik
преди 10 години
А защо всички коректни граждани на ЕС трябва да плащат дълговете на банките? Нещо не съм привърженик на тази идея, да се покриват проблемите на тези които са точили с години и са затънали до шия за сметка на всички нас. Този ЕС все повече започва да изглежда като една примелива идея с отвратителна реализация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 13
RedBot
преди 10 години
Защото никой не иска да се гърчи в дефлация с петилетки напред. Европа е затънала до гуша в дълг и малко обезценяване на еврото ще е само от полза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 6
kefal
преди 10 години
Защо толкова се настоява за количествени улеснения и печатане на още еврота, след като кризата вече отмина и няма реално нужда от подобна политика? Ако проблема са банките, които от много време са затънали в лоши кредити, то защо не оставим пазарната икономика да си свърши работата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още