IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Драги отдавна изтърва юздите, последният танц ще са количествените улеснения

ЕЦБ почти изгуби доверието на пазарите, които няма да простят нови празни приказки

08:41 | 14.05.14 г. 35
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Драги отдавна изтърва юздите, последният танц ще са количествените улеснения

В последните две години Марио Драги не прави почти нищо за справяне с кризата. Всъщност абсолютно нищо, като изключим вербалните интервенции. Въпреки това по време на последната си пресконференция той бе притиснат в ъгъла.

Драги не издържа на натискa и отбеляза, че Изпълнителният съвет (ИС) на Европейската централна банка (ЕЦБ) може да предприеме действия през юни. Изявлението му бе достатъчно, за да смъкне EUR/USD с над 150 пипса, изтъква "Вести".

Все пак това може да се окаже и една пирова победа. Истината е, че ЕЦБ изгуби доверието на пазарите, тъй като през цялото време обещаваше много, но не правеше нищо. Възможно е и коментарът за юни също да е уловка, чрез която централните банкери да целят спечелване на допълнително време.

Пазарите обаче едва ли ще простят нови празни приказки. "Ако ЕЦБ отново след месец не направи нищо, нашето доверие в тази институция ще бъде напълно подкопано и еврото бързо ще се засили", посочиха от Deutsche Bank в края на миналата седмица.

С други думи, въпреки че Драги и компания поне засега сравнително успешно манипулират пазара с усмивка, всичко може да се върне като бумеранг върху еврозоната.

Между другото ЕЦБ може да прибегне както до смъкване на основната лихва и отрицателна ставка по депозитите, така и до количествени улеснения. Поддръжниците ще кажат: "Всички големи централни банки минаха през това". И ще са прави. Въпросът е, че Английската централна банка и Федералният резерв на САЩ вече отиват към приключване на програмите си, докато ЕЦБ тепърва ще въвежда подобни мерки.

Дори и след смелите слова на Драги анализаторите от Deutsche Bank очакват мудно действие от страна на регулатора. По думите им президентът на ЕЦБ неслучайно отново е подчертал, че еврото е класирано на първо място в списъка на тревогите на Централната банка.

По време на скорошна реч в Амстердам Марио Драги заяви, че обменният курс е следствие от монетарните условия. Съответно понижение ще се наблюдава под влияние на традиционните дейности, като например промени в ставките.

Малко по-рано гуверньорът на Германската централна банка и член на ИС на ЕЦБ Йенс Вайдман заяви също, че най-очевидният инструмент за решаване на проблема с валутния курс е отрицателният лихвен процент по депозитите. Важно е все пак да се има предвид, че представители на ЕЦБ многократно се изказаха срещу отрицателните лихви и, както изглежда, мнението им носи някаква тежест.

Според експерта от Goldman Sachs Андрю Уилсън европейската икономика все още ще е много сериозно отслабена, докато ЕЦБ не реши да въведе количествени улеснения. Той обаче уточни, че това едва ли ще се случи преди 2015 г.

Марио Драги обеща да промени паричната политика на следващото заседание. По думите на Уилсън преди ЕЦБ да завърти печатницата вероятно ще видим свиване на лихвите на два етапа. Едва след като базираната във Франкфурт банка осъзнае, че паричната ѝ политика е пълен провал, тогава ще прибегне и до последния си разрушителен танц.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:12 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 5 rate down comment 4
SS-23
преди 10 години
Щот печалбата на цялата накова система няма да стигне - демек ще постригваме източника ( депозитите ) . Та - това ли е предложението ?=======Ти кво предлагаш?Депозантите с големия кеш, вместо да скачате на тези, дето ви храним (измамените кредитополучатели), скачайте на оня с пикничното шкембе, като го питате- защото така безразсъдно ви раздаваше парите! Не ние сме виновни, че вече не можем да плащаме, виновен е дебелия, че ви раздаде парите с лека ръка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 1
data
преди 10 години
ми то долу горе и сега си е така ако познаваш банковата система . Това че банките не излязоха бързо на пазара на н.и. е щото просто не искаха да сринат пазара на обезпечения . В момента 100 % от депозитите са раздадени като кредити . Кат предлагате банките да отпишат кредитите - това отписване за чия сметка ще е ? Щот печалбата на цялата накова система няма да стигне - демек ще постригваме източника ( депозитите ) . Та - това ли е предложението ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 3
bgMan
преди 10 години
За ракетчика всичко е общо, затова иска да зачеркне кредитите и не казва че след това следва преразпределение на депозитите по завета на другарите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 1
SS-23
преди 10 години
Изчистването може да стане много лесно, като се приема справедливият принцип - "ипотеката покрива дълга!" В крайна сметка не някой друг, а оня с пикничното шкембе е оценил завишено апартамента...вали така ? А защо аз да плащам за тази грешна оценка? можеш ли дами обясниш ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 7
SS-23
преди 10 години
при бай Тошо как беше ? Знаеш ли как го виждам аз: създава се държавна банка или няколко банки (извън БНБ), които ще имат много ниски лихви (като при социализма), и хората постепенно за година-две ще прехвърлят парите от частните банки в държавните. Лихвата е виновника за всички беди на съвременният човек! .......Какво представлява лихвата пич, можеш ли ми каза?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 4
rat
преди 10 години
И още нещо, банките да не стават агенции за недвижими имоти, както е в момента. Сега голяма част от банките държат едни надценени имоти и чакат пазарът да се вдигне. Това трябва да се забрани. Не е бизнес на банките да спекулират с недвижими имоти. Има ли лош кредит с ипотека, банката да е длъжна да продаде имота до 3 месеца, а не да го държи с години. Пазарна икономика. За 1-2г. така ще се разчистят лошите кредити, ще се оздрави системата и ще може да забравим сегашните планови вмешателства в пазарната икономика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 1
rat
преди 10 години
Защо? Не е задължително.Варианът е да оставим една свободна пазарна икономика да оправи кашата. Разбирай този който е взел кредит и не го връща остава без нищо, без жилище, пари, пенсия, дори осигуровки. Не като сега, уж не връщаш парите, уж си живееш като кредитен милионер, примери такива бол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 8
data
преди 10 години
Ракетчика , кат зачеркнеш кредитите , требе да зачеркнеш и депозитите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 14 rate down comment 4
SS-23
преди 10 години
Защото никой не иска да се гърчи в дефлация с петилетки напред. Европа е затънала до гуша в дълг и малко обезценяване на еврото ще е само от полза.=============Не Европа-та, цял свят се гърчи и ще се гърчи и занапред! Харчлъка на несъществуващи пари, т.е. "живота на кредит" до какво си мислиш, че води ?Ти предлагаш да почнат да печатат като ФЕД и да влязат в тяхната спирала ?? И какво мислиш ще стане !Човек, кога ще разберат всички, че "живота на кредит" рано или късно води до фалит ...! Казвал съм го много пъти в този, уважаван от мен сайт - трябва да се зачеркнат кредитите, т.е. банките да глътнат вода и всичко за започне на чисто с ясни, строги и регламентирани правила! Няма друг път пич, вЕрвай ми ! "Пътищата" дето ги учите във финансовите ви учебници водят към нищото ... виждаме го вече 6-а година! Погледни графиката на дълга на САШ през последните 200 години....та те са обречени!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 6
albobo76
преди 10 години
Ааа, сакън, пазарна икономика - в никакъв случай. А кризата е отминала само в лъжите на пропагандата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още